Celine Dion'dan belgesel geliyor: "Katı kişi sendromu" hakkında farkındalık yaratacak

Ünlü şarkıcı Celine Dion yeni belgeselinde, 2022 yılında yakalandığı "katı kişi sendromu" hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Celine Dion'dan belgesel geliyor: "Katı kişi sendromu" hakkında farkındalık yaratacak

Celine Dion, Aralık 2022'de nadir görülen nörolojik hastalık "katı kişi sendromu"na yakalandığını öğrenmişti. Dion'un omuriliğini ve beynini etkileyen hastalıkla geçirdiği bir yılı kapsayan "I Am: Céline Dion" isimli yeni filmi için hazırlıklar başladı.

"HAYRANLARIMI ÖZLEDİM"

Dion belgesel hakkında yaptığı açıklamada, "Bu son birkaç yıl benim için büyük bir zorluktu. Durumumu keşfetmekten onunla nasıl yaşayacağımı ve onu nasıl yöneteceğimi öğrenmeye kadar süren bir yolculuk... Ancak bunun beni tanımlamasına izin vermedim." dedi.

Şarkıcı sahnelerde olmak hakkında, “Performans kariyerime devam etme yolum devam ederken, hayranlarımı görmeyi ne kadar özlediğimi fark ettim. Bu yokluk sırasında, bu tanıyı paylaşan diğer kişilere yardımcı olmak için hayatımın bu bölümünü belgelemeye karar verdim." ifadelerini kullandı.

Celine Dion'dan belgesel geliyor: "Katı kişi sendromu" hakkında farkındalık yaratacak - 1

FARKINDALIK YARATACAK

Belgeselin az bilinen rahatsızlık hakkında farkındalık yaratacağını umduğunu da sözlerine ekledi. Dion, Aralık 2022'de hayranlarına bir Instagram videosunda katı kişi sendromuyla uğraştığını söyleyerek spazmların "günlük hayatının her yönünü etkilediğini" belirtmişti.

Bu, Dion'un performans göstermesini engelledi ve Mayıs 2023'te gelecekteki tüm tur tarihlerini iptal etti. Aralık 2023'te kız kardeşi, ünlü şarkıcının kasları üzerinde kontrolü olmadığını" ancak sahneye geri dönmeye kararlı olduğunu söyledi.

KATI KİŞİ SENDROMU NEDİR?

Dünya çapında 1 ila 2 milyon insanı etkileyen katı kişi sendromu, kas spazmlarına ve zamanla kötüleşen ağrılı sertliğe neden olur. Nörolojik ve otoimmün bir hastalık olan katı kişi sendromu, daha aşırı formlarda, insanların yürümelerini veya günlük yaşamlarını sürdürmelerini engelleyebilir. Tedavi edilebilir değildir, ancak semptomlar ilaç tedavisi ile yönetilebilir ve hafifletilebilir.

Sayfa Yükleniyor...