Fethiye'deki Telmessos Antik Tiyatrosu'nda senfonik destan sahnelendi

Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Telmessos Antik Tiyatrosu'nda "19'dan Çok Önce, 23'ten Sonsuza" adlı senfonik destan sahnelendi.

Fethiye'deki Telmessos Antik Tiyatrosu'nda senfonik destan sahnelendi

Ticaret ve Sanayi Odasınca Cumhuriyet'in 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programda, özgün müziklerini şef Musa Göçmen'in bestelediği, metnini Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve müzisyen Boğaçhan Sözmen'in kaleme aldığı "19'dan Çok Önce, 23'ten Sonsuza" eseri beğeni topladı.

Eserde, cumhuriyet fikrinin Gazi Mustafa Kemal'in zihninde 1919'dan çok önce oluştuğu ve 1923'ten sonsuza kadar uzanacağı, destansı dille ve dönemin şahitlerinin anılarından yola çıkılarak anlatıldı.

Fethiye'deki Telmessos Antik Tiyatrosu'nda senfonik destan sahnelendi - 1

Şef Göçmen'in yönettiği senfonik orkestra, dramatik anlatıya özgün bestelerin yanı sıra "Bülbülüm Altın Kafeste, İzmir'in Kavakları, Bu Gece Gelem Size Yar, Kimseye Etmem Şikayet" gibi şarkılarla eşlik etti.

Yaklaşık 2 saat süren gösteriyi Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Başkanı Osman Çıralı, sivil toplum kuruluşu ile siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş izledi.

Vatandaşlar, tarihi tiyatroda orkestranın performansına ellerindeki Türk bayraklarıyla eşlik etti.

Fethiye'deki Telmessos Antik Tiyatrosu'nda senfonik destan sahnelendi - 2

FTSO Başkanı Osman Çıralı, yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in 100. yılının gururla kutlandığını söyledi.

Dünyanın insanlığa yakışmayan bir savaşa tanıklık ettiğini ifade eden Çıralı, "Hastaneler bombalanıyor, çocuklar ölüyor. İşte tam bunlar yaşanırken biz Cumhuriyetimizin değerini daha çok anlıyoruz. Bizi, Orta Doğu karanlığından çekip çıkaran Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, bu vatan uğruna canını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz şükranla anıyoruz" diye konuştu.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...