Sony, Queen'in müzik kataloğunu 1 milyar dolara satın alabilir

"We Will Rock You", "Bohemian Rhapsody" ve "I Want to Break Free" gibi şarkıların sahibi dünyaca ünlü rock grubu Queen'in tüm müziklerinin yer aldığı müzik kataloğunun 1 milyar dolara satılması bekliyor.

Sony, Queen'in müzik kataloğunu 1 milyar dolara satın alabilir

Freddie Mercury'nin solisti olduğu İngiliz müzik grubu Queen'in dünyaca ünlü şarkıları rekor fiyata satılıyor. Ünlü rock grubunun şarkılarının yer aldığı müzik arşivi 1 milyar dolara satılablir.

The Guardian'ın haberine göre, Sony Music, Queen'in Bohemian Rhapsody ve Radio Gaga gibi şarkıları içeren müzik kataloğunu 1 milyar dolarlık potansiyel bir anlaşmayla satın almak için görüşmeler yapıyor. Görüşmelerin devam ettiği ve bir anlaşmayla sonuçlanmayabileceği belirtiliyor. Sony'nin bir başka yatırımcı ile çalıştığı ve bu tür bir satışın tarihe geçebileceği tahmin ediliyor.

katalogları, cazip yatırımlar olarak görülüyor çünkü müzikler yıllarca filmlerde kullanılabiliyor, radyoda oynatılabiliyor veya reklamlarda kullanılabiliyor; bunların hepsi hak sahiplerine telif hakkı sağlıyor.

2021 yılında Bruce Springsteen müzik haklarını 500 milyon dolara satmıştı.

Sony, Queen'in müzik kataloğunu 1 milyar dolara satın alabilir - 1

JACKSON'IN KATALOĞUNUN YARISI REKOR FİYATA SATILDI

Öte yandan, geçtiğimiz aylarda "Popun Kralı" Michael Jackson'ın müzik kataloğunun önemli bir kısmı satıldı. Sony, Jackson'ın müzik kataloğunun yarısını 1,2 milyar dolara ya da daha fazla bir miktara satın aldı.

Variety'nin haberine göre, anlaşmanın detayları gizli tutulsa da bu miktar tek bir şarkıcının müzik koleksiyonu için verilen en büyük rakam.

Bugüne kadarki en büyük müzik kataloğu anlaşması ile Sony, Jackson'ın şarkılarının ve beste yazma kataloglarının yer aldığı koleksiyonun yüzde 50'sine sahip oldu. Jackson'ın "Beat it" ve "Bad" gibi hit şarkıların yanı sıra Sony, Sly Stone tarafından yazılan şarkılara ve Ray Charles, Jerry Lee Lewis gibi sanatçıların şarkılarına da sahip oldu.

Sayfa Yükleniyor...