Mahsusa: Trablusgarb dizisinin galası Ankara'da yapıldı

Cumhuriyet'in 100. yılına özel çekilen Tabii dizisi "Mahsusa: Trablusgarb"ın galası Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nda gerçekleştirildi.

Mahsusa: Trablusgarb dizisinin galası Ankara'da yapıldı

Tabii dijital platformu için çekilen "Mahsusa: Trablusgarb" dizisinin galası Ankara'da yapıldı. Cumhuriyet'in 100. yılına özel çekilen TRT'nin dijital platformu Tabii dizisi "Mahsusa: Trablusgarb"ın galası Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nda gerçekleştirildi.

Galada konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Tabii platformunun önemli bir proje olduğunu ifade ederek platformun sadece Türkiye'ye değil, bölge ve tüm dünyaya nitelikli içerikler sunduğunu belirtti.

Projenin Türkiye'nin yüz aklarından olduğunu söyleyen Altun, "Tabii projesiyle esas itibarıyla Türkiye'de kendi tarihi ve kültürel kaynaklarından neşet eden bu tür anlatı ve sanatsal içeriklerin tüm dünyaya yayılabilmesine imkan tanınacak" ifadesini kullandı.

"Mahsusa: Trablusgarb"ın Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere birçok önemli tarihsel şahsiyetin ortaya koyduğu kahramanlıklardan oluşan bir olduğunu işaret eden Altun, "Bu dizi aslında bu coğrafyada uzun yıllardır nasıl bir varlık ve adalet mücadelesi verdiğimizi de ortaya koyuyor. Trablusgarb savaşı yıllarına dönüp baktığımızda görüyoruz ki yine bir tarafta sömürge siyaseti güdenler bir taraftan da bu siyasete direnerek istiklalini muhafaza etmeye çalışan toplumlar var. Bu istiklali muhafaza etmeye çalışan toplumlar bugün itibarıyla esas anlamıyla Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran o iradenin de temsilcisi" diye konuştu.

Mahsusa: Trablusgarb dizisinin galası Ankara'da yapıldı - 1

"TÜRKİYE BUGÜN DÜNYA SÖMÜRGE SİYASETİNE MEYDAN OKUYOR"

Trablusgarb'daki irade ve enerjinin daha sonra Milli Mücadele'yi başlatan, Cumhuriyet'i kuran irade olduğunu net şekilde gördüklerinin altını çizen Altun şöyle devam etti:

"Bugün bu coğrafyada bir tarafta adalet, varoluş ve kendi tarihsel kültürel varlıklarını koruma mücadelesi verenlerin yer aldığını, öbür tarafta ise bu coğrafyanın insanını, kültürünü, bütün kaynaklarını sömürmeye çalışan sömürgecilerin olduğunu görüyoruz. Türkiye bugün bu ortamda bu mücadelede son derece şerefli bir yerde, mazlumların, haklının yanında durarak dünya sömürge siyaseti ve sistemine meydan okuyor."

Cumhuriyet'in 100. yılının idrak edildiğini anımsatan Altun, "Cumhuriyet'in yüzüncü yılı bizim için sadece birtakım anma programlarıyla geçiştirilecek bir gerçeklik değil. Cumhuriyet'in 100. yılını gerçek anlamda bir bölgesel güç, küresel aktör olarak yaşıyoruz. İçine kapatılmış, küçük meselelerle boğuşan bir ülke olarak değil, büyük bir küresel oyuncu olarak yaşıyoruz. Bugün coğrafyamızda İsrail'in Gazze'ye ciddi saldırılarıyla karşı karşıyayız. Burada büyük ve güçlü Türkiye mazlumların yanında zalimlere karşı çok büyük bir mücadele veriyor" diye konuştu.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...