Hamsikoli (hamsili ekmek) nasıl yapılır? Hamsili ekmek malzemeleri ve tarifi

Hamsikoli (Hamsili ekmek), Karadeniz mutfağında sıklıkla yapılan ve tüketilen lezzetlerden biridir. Hamsi ve mısır unundan yapılan hamsili ekmek, püf noktalara dikkat edildiğinde kolaylıkla yapılabilir. Peki, hamsikoli (hamsili ekmek) nasıl yapılır? Hamsili ekmek malzemeleri ve tarifini derledik.

Hamsikoli (hamsili ekmek) nasıl yapılır? Hamsili ekmek malzemeleri ve tarifi

Hamsikoli veya Hamsili ekmek, hamsi, mısır unu, zeytinyağı ve çeşitli sebzelerle yapılan bir yemektir. Rize başta olmak üzere Doğu Karadeniz'de tüketilir. Hamsili ekmek, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve 2021 yılında Hopa Hamsili Ekmeği adıyla coğrafi işaret belgesi almıştır. Sıcak veya soğuk yenilebilir. Yanında salatalık ve ayran tercih edilir.

HAMSİLİ EKMEK YAPIMI

Hamsikoli İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

hamsi
pazı
taze soğan
taze nane
mısır unu
sıcak su
tuz

Hamsikoli Nasıl Hazırlanır?

Hamsileri, kafalarını kopararak ve kılçıklarını çıkararak fileto halinde ayıklayınız; yıkayıp durulayınız. Pazı, taze soğan ve naneleri ince doğrayınız. Doğradığınız malzemeleri hamsi ile birlikte mısır ununun üzerine boşaltınız. Çok sıcak su yu yavaş yavaş ilave ederek karıştırınız ve yoğurunuz. Hazırladığınız hamuru tepsiye koyarak orta sıcaklıktaki fırında (180-200oC) 30-35 dakika pişiriniz. Sıcak veya soğuk servis yapabilirsiniz. 

Sayfa Yükleniyor...