Herise nasıl yapılır? İşte herise tarifi

Antakya Alevi geleneğinde herise bir dinsel şölen yemeğidir. Antakya ve köylerde köy hayratı ve mahalle hayratı olmak üzere yılda bir defa yapılan bir herise şöleni vardır. Peki, herise nasıl yapılır?

Herise nasıl yapılır? İşte herise tarifi

Keşkek yemeği özellikle Hatay, Mersin, Sivas, Bolu, Çanakkale, Edirne, Tekirdağ, Balıkesir, Sinop, Tokat, Samsun, Ordu, Çankırı, Denizli, Uşak, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Çorum, Karabük, Antalya ve Düzce, İzmir gibi şehirlerde bilinir ve tüketilir. Hatay'da Herise, Aşur ve Dövme ismiyle de bilinir.

Herise, Antakya mutfağında dini bayram günü yemeği olmasının yanında Gadir Hum Bayramı için de vazgeçilmez bir yemek ritüelidir. Kurban Bayramı’ndan 10 gün sonra yapılan kutlama için kurban kesilir, herise pişirilir. Bu yemekten dost, akrabalara dağıtılırken, davet edilenlere de topluca bulunulan alanda sofra düzeninde ekmek ve herise dağıtılır.

Herise (Keşkek) İçin Gerekli Malzemeler:

5 kg et (Tercihen kuzu eti)
5 kg aşurelik buğday
Tereyağı
Su

Herise (Keşkek) Yapılışı:

5 kg et (kuzu eti tercih edilir) kazanın altına konur. Üzerine akşamdan ıslatılmış 5 kilo keşkeklik buğday (aşurelik buğday) konur. Üzerine çıkana kadar da su ilave edilir. Az ateşte kaynatılmaya başlanır. Buğday yumuşayana, etler de ip ip olana kadar pişirilir. Suyu bitince kenara çekilir. Kepçe ile et ve buğdaylar birbirine karışıncaya kadar dövülür. Bol tereyağı kızdırılıp üzerine dökülür

Sayfa Yükleniyor...