Neymar'ın Barcelona transferinde usulsüzlük iddiasıyla ilgili dava başladı

Brezilyalı futbolcu Neymar'ın 2013 yılında Santos Kulübünden Barcelona Kulübüne transferinde usulsüzlük ve yolsuzluk yapıldığı suçlamalarıyla ilgili dava başladı.

Neymar'ın Barcelona transferinde usulsüzlük iddiasıyla ilgili dava başladı

Barselona Mahkemesinde görülen davada; , oyuncunun babası da Silva Santos, annesi Nadine Golcalves, eski Barcelona kulüp başkanlarından Sandro Rosell ile Josep Maria Bartomeu ve Santos Kulübünün eski yöneticilerinden Odilio Rodrigues sanık olarak yargılanıyor.

Neymar'ın henüz 17 yaşındayken (2009'da) transfer haklarının yüzde 40'ını satın alan ve futbolcunun Barcelona'ya transferinde kendisine karşılık gelen gerçek tutarı almadığını iddia eden DIS Grubu, sportif faaliyetlerinin durdurulmasını talep ettiği Neymar hakkında 5 yıl hapis ve 159 milyon euro para cezası istiyor.

DIS ayrıca, eski Barcelona kulüp başkanlarından Rossell ve Bartomeu için 5 yıl hapis, 6 yıl sportif görevlerden men ve 195 milyon euro para cezası talep ediyor.

Neymar'ın Barcelona transferinde usulsüzlük iddiasıyla ilgili dava başladı - 1

Savcılık ise aynı davada için 2 yıl hapis, 3 yıl futboldan men, 10 milyon euro, futbolcunun annesi ile babası için 2 yıl hapis ve 10 milyon euro, Rossell için 5 yıl hapis, 3 yıl sportif yöneticilikten men ve 10 milyon euro, Barcelona Kulübü için 8,4 milyon euro, Santos'tan ve 'ın ailesinin sahibi olduğu N&N şirketi için de 1,4 milyon euro ceza talebinde bulundu.

Savcılık, Neymar'ın transferi döneminde Barcelona kulüp başkan yardımcısı olan Bartomeu hakkında herhangi bir suçlamada bulunmuyor.

Neymar'ın Barcelona transferinde usulsüzlük iddiasıyla ilgili dava başladı - 2

İddianameye göre, o dönem Barcelona Kulüp Başkanı olan Rossell, normal şartlarda 2014'te Santos ile sözleşmesi sona erecek olan 'ı transfer etmek için 2011 yılında futbolcunun menajeri olan babası ve kulüp yöneticileriyle ön anlaşma yapıyor.

Savcılık, bu anlaşmanın diğer kulüplerin serbest bir şekilde 'a teklif götürmelerini engellediğini ve DIS Grubu'nun transferden daha fazla kazanç elde etmesinin önüne geçtiğini ileri sürüyor.

Neymar'ın Barcelona transferinde usulsüzlük iddiasıyla ilgili dava başladı - 3

Davanın 31 Ekim'de sona ermesi öngörülürken, şahit olarak dinlenmesi için Real Madrid Kulüp Başkanı Florentino Perez, eski futbolcu ve Barcelona kulüp yöneticisi Andoni Zubizarreta gibi isimler de çağırıldı.

'ın avukatları, kendilerine atfedilen eylemlerin Brezilya'da cezalandırılmaması nedeniyle İspanyol adaletinin yargılama yapamayacağını savunuyor.

Paris Saint Germain takımında forma giyen 'ın 21 Ekim'de sanık koltuğunda oturması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...