TFF Başkanı Büyükekşi, UEFA finallerine ev sahipliğini değerlendirdi

2026 UEFA Avrupa Ligi ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi finallerine Türkiye ev sahipliği yapacak. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "İnşallah 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali'ni ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ni de Türk kulüpleri oynar ve ülkemizde oynanacak finallerde Avrupa kupaları Türkiye'de kalır" diye konuştu.

TFF Başkanı Büyükekşi, UEFA finallerine ev sahipliğini değerlendirdi

2026 UEFA Avrupa Ligi ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi finalleri, Türkiye'de oynanacak.

Avrupa Ligi Finali, siyah-beyazlılara ait Tüpraş Stadyumu'nda yapılacak. Konferans Ligi finali ise yine aynı statta ya da Ankara'da düzenlenecek.

İrlanda’nın başkenti Dublin’de UEFA İcra Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya UEFA İcra Kurulu üyesi olan Servet Yardımcı da katıldı. Toplantıda 2026 UEFA Avrupa Ligi ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi finallerinin Türkiye'de oynanacağı duyuruldu.

Buna göre, 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ne, daha önce 2019 yılında UEFA Süper Kupa’ya ev sahipliği yapan Tüpraş Stadyumu, ev sahipliği yapmaya hak kazandı.

"İKİ BÜYÜK FİNALİ DAHA TÜRKİYE'YE ARMAĞAN ETMENİN HAKLI GURURUNU YAŞIYORUZ"

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Ülkemize, 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapma hakkı kazandırmanın haklı gururunu yaşattık. 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na da gurubumuzu lider tamamlayarak katılma hakkı kazanmanın gururunu da hep birlikte yaşıyoruz. 2023 Şampiyonlar Ligi Finali'ne ev sahipliği yapmanın gururu ve mutluluğunu da yaşamıştık. Bugün de iki büyük finali daha Türkiye'ye armağan etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Şu anda İrlanda'nın başkenti Dublin'deyiz. Uzun süredir yaptığımız başarılı çalışmalar neticesinde 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali'ni UEFA'da kayıtlı ismiyle Park'ta, yani Tüpraş Stadyumu'nda yapma hakkı kazandık. Bu da yetmedi ayrıca 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ni de yine Beşiktaş Park'ta yapma hakkı kazandık" ifadelerini kullandı.

"2027 UEFA AVRUPA KONFERANS LİGİ FİNALİ'Nİ TARİHİMİZDE İLK KEZ BAŞKENTİMİZE ALABİLİRİZ"

Adaylık başvurusunda bulunulan süreç ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili de konuşan Başkan Büyükekşi, "UEFA, 17 Mayıs 2023 tarihinde bu finaller için adaylık sürecini başlatmıştı. 17 Temmuz 2023 tarihine kadarda başvurular için süre vermişti. Biz de olarak Beşiktaş Park ile iki finale de aday olmuştuk. 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali için Almanya, Romanya ve İskoçya Futbol Federasyonları da aday olmuştu. Ancak yoğun çalışmamızla Türkiye kazandı. 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali için de Almanya, İsrail, Norveç ve İskoçya aday olmuştu ancak yine yoğun çalışmamızla onu da biz kazandık. Ayrıca inşası devam eden Yeni Ankara Stadyumu'nun işlemleri yetişirse 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ni tarihimizde ilk kez başkentimize alabiliriz. Bütün bu süreçleri UEFA yönetimiyle, TFF yönetimiyle ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü yönetimiyle istişare ederek geliştirdik. Bu muhteşem stadyumları yaptığı, ulaşım ve konaklama imkanlarımızın dünya standartlarının üstüne getirdiği için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve devletimize teşekkür ederim. Biz de çok çalışarak üzerimize düşeni yaptık ve 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapma hakkı, 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'ne ev sahipliğinden sonra bugün de 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ni Türkiye'ye getirdik" şeklinde konuştu.

"İNŞALLAH ÜLKEMİZDE OYNANACAK OLAN FİNALLERDE AVRUPA KUPALARI TÜRKİYE'DE KALIR"

Türk futbolunun gelişeceğine ve daha iyi seviyelere geleceğine inançlı olduklarına değinen Büyükekşi, "Türkiye, Avrupa ve dünya futbolunun yükselen yıldızı olacak. Milli takımımız FIFA dünya sıralamasında üst sıralara yükselmeye devam edecek. Ev sahibi olacağımız 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Avrupa şampiyonu olacağız. İnşallah 2026 UEFA Avrupa Ligi Finali'ni ve 2027 UEFA Avrupa Konferans Ligi Finali'ni de Türk kulüpleri oynar ve ülkemizde oynanacak finallerde Avrupa kupaları Türkiye'de kalır" diye konuştu.

6 FARKLI ÜYE FEDERASYON BAŞVURUDA BULUNDU

Türkiye Futbol Federasyonu ile birlikte UEFA Avrupa Ligi finallerine ev sahipliği yapmak için Almanya, Romanya ve İskoçya; UEFA Avrupa Konferans Ligi finallerine ev sahipliği yapmak için ise Almanya, İsrail, Norveç ve İskoçya olmak üzere toplamda altı farklı üye federasyon başvuruda bulundu.

İlgili finallerin ev sahipliği adaylık ön dosyaları 15 Kasım 2023 tarihinde, final dosyaları ise 21 Şubat 2024 tarihinde UEFA'ya teslim edildi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...