Derviş Zaim'in Tavuri belgeseli ABD'de gösterilecek

Derviş Zaim'in Tavuri adlı belgeseli, ABD'deki True-False Film Festivali'ne seçildi.

Derviş Zaim'in Tavuri belgeseli ABD'de gösterilecek

'nin Columbia eyaletinde bulunan Missouri kentinde bu yıl 20. kez 2-5 Mart tarihleri arasında düzenlenecek True-False Film Festivali ile kurmaca harici pratiğinin geliştirilmesi, altının çizilmesi ve yaygınlaştırılması hedefleniyor.

ve kurmaca dışı film festivalinde, gerçekliğin temsil edilmesinde farklı ihtimalleri deneyen vizyoner sinemasal örneklerin sergilenmesi amaçlanıyor.

Her yıl başta sinemacı ve müzisyenler olmak üzere farklı disiplinlerden sanatçıları bir araya getiren ve yarışma bölümü bulunmayan festivalde, bu yıl tüm dünyadan 33 uzun metrajlı kurmaca olmayan belgeseller gösterilecek. Derviş Zaim'in Tavuri adlı belgeseli de ABD'deki True-False Film Festivali'ne seçildi.

TAVURİ BELGESELİNİN KONUSU

Derviş Zaim'in daha önce gerçekleştirdiği filmlerinden konu, tür ve yaklaşım olarak farklılaşan belgesel, "Tavuri" lakabıyla bilinen Mustafa Serttaş'ın hayatını konu alıyor.

"Tavuri" (Şeytan) adlı bir dolandırıcının yıllara yayılan hikayesinin anlatıldığı belgeselde suç olgusuna ve suçluların dünyasına göz atılıyor.


Serttaş'ın hapishane ve dışarıdaki hayatının 8 yıl boyunca takip edilmesiyle ortaya çıkan belgesel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve İngiltere'de gerçekleştirilen çekimlerden oluşuyor.

Belgesel, bir taraftan toplum, kötülük, suç, ceza süreçleri üzerine sorular sorarken, diğer yandan kurmaca dışı sinemanın sınırları üzerine düşünmeyi amaçlıyor.

Sayfa Yükleniyor...