İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Caner Akgün, Bambaşka Sohbetler'de

NTV ekranlarında yayınlanan "Bambaşka Sohbetler" programına İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Caner Akgün konuk oldu.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Caner Akgün, Bambaşka Sohbetler'de

’nin sunumuyla NTV ekranlarında izleyiciyle buluşan “Bambaşka Sohbetler” programının konuğu İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Caner Akgün oldu.

Ceyda Düvenci’nin “Heyecanlısınız festival geldi. 1-14 Haziran arası olacak, çok önemli. Canım Tan Sağtürk, sevgilerimizi iletelim ona, çok kıymetli bir mertebede şu anda ve bunun ne katkısı oldu size? Dünya çapında önemli bir baletin, bu kadar kıymetli başarılara imza atmış bir sanatçının konusunda üst mertebede yer alıyor olması size nasıl bir katkı sağladı?” sorusuna İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Caner Akgün şu yanıtı verdi:

“Aslında bahsettiğimiz kurumlar çok değerli ve köklü kurumlar yöneticilerin yanı sıra. Tabii yöneticiler bu kurumların yapısına ve yaklaşımına renk veriyor. Tan Sağtürk ile beraber ben de 6 aydır devlet operası sanat yönetmeniyim, aynı zamanda o kurumda solist sanatçıyım. Empati, birbirini dinlemek ve olaylara yaklaşım şekillerini çeşitlendirmek, kendi fikrini evirebilmek bunlar hepsi çok büyük yetiler. Bu yetiye de sahne üzerindeki insanlar ve sanatçı kimliği çok gelişkin insanlar ulaşabiliyor. Tan Sağtürk ile varılan nokta bence kazanılan başarıların ve kazanılacak başarıların temel nokası da bu açıkçası. Ben dahil benim ekibimle birlikte şu an devlet opera balesinde 6 opera ve bale evi var o yöneticilerinde motivasyon noktası bu. O yüzden bunlar bizi çok motive ediyor. En büyük kazanım bu oluyor.” 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Caner Akgün, Bambaşka Sohbetler'de - 1

"2010 KÜLTÜR BAŞKENTİYLE BAŞLADI BU MACERA"

“15. Uluslararası İstanbul Opera ve Bale Festivali’nde çok önemli bir şey var. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde ve Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda gerçekleşecek gösteriler. 14 Haziran tarihi değil mi?” sorusuna İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Caner Akgün, “1-14 Haziran arasında Kadıköy Süreyya Opera sahnesinden ve Atatürk Kültür Merkezi’nden İstanbul’un iki yakasından dünyaya sanat çağrısı yapıyoruz bizim mottomuz bu çünkü İstanbul'a yakışan bu köprü algısı her zaman dillerde dolaşır Asya'yla Avrupa'yı birleştiriyor fakat nasıl birleştiriyor, altını nasıl dolduruyoruz ve evrensel öğelerle altını doldurabiliyor muyuz? İstanbul Uluslararası Opera ve Bale Festivali 15. kez düzenliyor, 2010 kültür başkentiyle başladı bu macera ve opera şehre iniyor diye başladı, bu mottoyla daha sonra tabii ki bu bilinçle kendi halkımızla daha iyi bütünleşecek. Şimdi de bu senenin en büyük mottolarundan biri de çocuklar ve gençler için ilk defa etkinlikler düzenliyoruz.

Şimdi bir sanatçıya neden hayran olunuyor, ben hep düşünüyorum; rafine bir şekilde doğru çocukluğunu bulan insan sanatçı kimliğini bulabiliyor işte bu çok önemli. Bunu bulabilen insana işte insanlar hayran oluyor ve her yorumladığı eserde, sahneye çıkan ve kendini yaşayan her sanatçıda mutlaka çocukluğuyla birlikte o sahnede.” yanıtını verdi. 

"UÇAN HOLLANDALI TÜM SEZON BOYUNCA İSTANBUL’DA SERGİLENECEK"

’nin “Şimdi Tan Sağtürk'le bale dünyasında interaktif bir gösteri var. Sanat, müzik ve klasik balenin büyülü dünyası Tan Santürk tarafından minik seyircilere tanıtılacak, 5 Haziran perşembe günü saat 13'te Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası sahnesinde. Şimdi mesela şunu soracağım size burada Uçan Hollandalı, Sihirli Fülüt, Zorba ve ödül töreniniz olacak. Bu etkinliklere bilet mi alacak seyirci, nasıl katılabilecekler atölyelere ve gösterilere?” sorusuna İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Caner Akgün şu yanıtı verdi:

“Atölyelere de, gösterilere de bilet alarak katılabiliyolar. Web sitesinden veya sosyal medya hesaplarından takip edebilirler. Tamino’nun rüyası yani sihirli flüt ve Tan Sağtürk’le Bale Dünyası etkinlikleri çocuklar ve gençler için onlarla özel interaktif gösteriler var, bu ayrı bir konu. Fakat Uçan Hollandalı konusu bizim için çok önemli ve aynı zamanda en son açılışımız ve kapanışımız çok değerli bizim için, çok önemli anlamlar taşıyor. Öncelikle Uçan Hollandalı’dan bahsedeyim, 34 yıl sonra İstanbul'da orijinal dilinde ilk defa bir Wagner operası ve Uçan Hollandalı oynanıyor ve biz 1 Haziran temsilimizi rahmetli çok değerli sanatçımız Zehra Yıldız'a adıyoruz. Devlet Operası Genel Müdürlüğü olarak aynı zamanda en önem verdiğimiz konulardan biri de şu, yine bu dönemde geçmişte yaşanan anılara, arşivimize ve arşivin derinliğine çok önem veriyoruz çünkü biliyoruz ki doğru arşiv oluşturabilirsek gelecekte doğru bilinçli sanat seyircisini yaratabiliriz. Çocuk ve genç etkinliklerimiz de bu arşiv anlayışımızla çok örtüşüyor. Bu bağlamda arşivimizde yarattığımız ve değer verdiğimiz bütün kavramları da Türkiye'nin her noktasına taşıyarak her ildeki gençlerle ve çocuklarla buluşturmak gibi bir idealimiz var. Uçan Hollandalı tüm sezon boyunca İstanbul’da sergilenecek.”

Sayfa Yükleniyor...