MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu'dan hakem kararı açıklaması

MHK Başkanı Gündoğdu, isimleri listeden çıkarılan hakemlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Gündoğdu, "Çalışılan bir projenin birinci etabı olarak tanımlıyoruz" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı - DHA 10.03.2022 - 12:26 | Son Güncelleme : 10.03.2022 - 16:45

MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu'dan hakem kararı açıklaması

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu, 8 Mart'ta hakemlerle ilgili aldıkları kararın gerekçelerini açıkladı.

Bu kararın bir operasyon veya temizlik olmadığını söyleyen Ferhat Gündoğdu, 4 aydır klasman belirleme konusunda çalıştıklarını, bu kararın TFF veya kulüplerle ilgili olmadığını ve kararı kendisinin aldığını söyledi.

"BU ALDIĞIMIZ KARAR BİR OPERASYON DEĞİL"

Alınan kararın asla bir operasyon olmadığını söyleyen Gündoğdu, "Operasyon, temizlik gibi kelimelerin kullanılmasını asla kabul etmiyorum. Türk hakemliğinin geleceği için bir süredir planladığımız çalışmanın bir bölümüydü bu. Bir sistem için çalıştığımızı bilirsek çok daha iyi olacak. Türk futbol hakemliğinin ihtiyacı olan değişimin sürecinin başlangıç sinyallerini vermiştik. 4 ay boyunca herkese bir süre tanıdım" şeklinde konuştu.

"BAZI ARKADAŞLARIMIZ KURUMUN ÜZERİNDE DAVRANIŞLARDA BULUNDULAR"

Hakemlerin sıralamalarının nasıl belirlendiğinden bahseden Gündoğdu şu açıklamalarda bulundu:

"Hakemlerin maç sayısı, ağırlık dereceleri gibi bir algoritma var. Bu sıralamaya göre, yüzde 20'lik bir bölüm bir alt klasmana indirilir. Bir tarih belirlersiniz, bu tarihte arkadaşlarımız algoritmaya göre en altta kaldığı için alt klasmana geçer. 13 hakemin tamamı yetersiz değil.  Birinci kategoridekiler, o performansta yer almayan, üst sıralarda yer alan ancak hakemliğinin son senelerine gelmiş, hakemliği güven kaybına uğratma aşamasında olan arkadaşlarımız. Bazı arkadaşlarımız maalesef, bilerek veya bilmeyerek kurumun üzerinde davranışlarda bulunmaya başladılar. Rol model olan arkadaşlarımızın, hakemlik sistemini etkilediğini tespitini yaptık. Bu ilişkilerin kuruma zarar verdiğini fark ettikten sonra, Türk futbolunun bir gün bile bekleme lüksü yok. Birinci kategorideki arkadaşlarım ile tamamen bu sebepten dolayı yollarımızı ayırdık."

"CÜNEYT ÇAKIR VE ALİ PALABIYIK KÖTÜ HAKEMLER DEĞİL"

Adı listede yer almayan "Cüneyt Çakır veya Ali Palabıyık kötü hakemler mi?" sorusuna yanıt veren Ferhat Gündoğdu, iki ismin de iyi hakemler olduğunu söyledi.

"İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ KATEGORİDEKİ ARKADAŞLARIMIZ, HAKEMLİĞİN DIŞINA ÇIKMADILAR"

Diğer kategorilerdeki hakemleri de değerlendiren Gündoğdu, "İkinci ve üçüncü kategorideki arkadaşlarımızın bir kısmı, bulundukları liglerin yeterliliklerini maalesef kendilerine verilen süre içerisinde karşılık veremediler. Bu arkadaşlarım hakemliğin dışına çıkmadılar. Alt liglerde tekrardan kendilerini gösterme şansları olacak" diye konuştu

"TFF VEYA KULÜPLERİNDEN BİR TALEP GELMEDİ, SORUMLU BENİM"

TFF ve kulüpler dahil kimseden bir talep gelmeden listenin belirlendiğini belirten Gündoğdu, "TFF Başkanı Nihat Özdemir'e bizim hazırlayıp sunduğumuz bir listedir. Bu listeden tamamıyla ben sorumluyum" açıklamasında bulundu.

"GÖREVDE OLAN ARKADAŞLARIMIN SUÇ ÖRGÜTLERİYLE İLİŞKİLENDİRİLMESİNDEN ÇOK RAHATSIZIM"

Hakemlerin suç örgütleriyle ve illegal işlerle ilişkilendirilmesinden rahatsızlık duyduğunu belirten Gündoğdu, "Her zaman bir soruşturma yapılır, ona göre görev alırız. Bunların konuşulmasından çok rahatsızız."

"BİZDE GREV DİYE BİR TERCİH YOK, İSTİFA EDEBİLİRLER, EN DOĞAL HAKLARI"

MHK'nın Türkiye Cumhuriyeti Devletine ait olduğunu söyleyen Gündoğdu şu açıklamalarda bulundu:

"Süper Lig ve 1'inci Lig hakem arkadaşlarımızı davet ettim, bir izahata ihtiyaçları var. Türkiye Cumhuriyet büyük bir kurum, kurumlar, devleti temsil eder. Aidiyetimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nedir. Başkalarının karalarına destek olmak bir haktır. Bizde grev diye bir tercih yok, istifa edebilir. En doğal hakkı. Belli bir süre görev almak isteyebilir."

"İDDİALIYIM, ALTTAN GELEN JENERASYON ÇOK İYİ"

Alttan gelen hakem jenerasyonunun çok iyi olduğuna vurgu yapan Gündoğdu "Bu konuda iddialıyım. 6 bin 719 tane hakemimiz var, tecrübe çok önemli ama aşağıda bekleyen gençler var. 8 Mart kararlarıyla gençlerin önünü açmış olduk" dedi.

“ÇOK FAZLA AYRIŞMALAR VAR”

Üst lige kazandırılan 3 hakem olduğunu belirten Gündoğdu, "Bu durumları planlarken daha çok top oynamak isteyen takımlar. Çok fazla hakemle mücadeleye girmeyen takımlar, teknik direktörler, seyirciler gibi maalesef ayrışmalar var. Başlarda bu arkadaşlarımızın işini kolaylaştırmamız gerekiyor. Onların mental durumlarını da gözetmek durumundayız” diye konuştu.

“GENÇ ARKADAŞLARIMIZIN DAHA RAHAT KARAR VERME BELİRTİSİ OLABİLİR”

Genç hakemler hakkında konuşan Başkan Gündoğdu şu açıklamalarda bulundu:

“Genç jenerasyonun eğitim seviyeleri, algıları daha açık. Eğitim çeşitliliği fazla. Bu bir etkendir ama son dönemde eğitim süreçlerini biz kendimiz eleştirdik, bir eksiklik var dedik. Eğitimin çeşitliliği arttı. Örneğin VAR odasına girecek arkadaşlarım son 7 haftadır sınavdan geçiyorlar. 4 klipten 3 tanesi 2 dakika içinde doğru yapman gerekiyor. Bunu başaramayan VAR odasında görev alamıyor. Teknolojinin, kameraların artması her şeyi görünür hale getirdi. Hakemlerin ne kadar temiz duyguyla maça çıktığını, sonrasında neler yaşadıklarını, duygularını kendileri biliyorlar. Mental olarak onları hazırlamak zor oluyor.”

“BİZ RİVA’DA SIK SIK VAR HAKEMLERİMİZE EĞİTİM VERİYORUZ”

VAR’da son 4 yılın kayıtlarını inceleyip hataları kategorize ettiklerini belirten Gündoğdu, "Çizgimiz nerede olmalı konusuna tespitten sonra asla ama asla bu çizgiden şaşmayacaksın dedik. Biz hata yaparsak uyaracaksın dedik. Biz Riva’da sık sık var hakemlerimize eğitim veriyoruz. Tabi ki henüz idael değil VAR. Son dönemlerde görüyorsunuz VAR odasını sadece izlesin, staj yapsın diye hakemler atadık. Bu arkadaşlarımız gelecek senelerdeki VAR hakemlerimiz” açıklamasında bulundu.

“YABANCI HAKEME KARŞIYIM”

Yabancı hakeme karşı olduğu belirten Gündoğdu, "Yabancı teknik direktör de tercihtir ama ben Türk teknik direktör tercih ederim. İnsan kaynağı ile ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Bu kadar insanın olduğu yerde hakem, teknik direktör, oyuncu olması konusunda taraftar değilim” şeklinde konuştu.

SPORDA CİNSİYET EŞİTLİĞİNE VURGU

Sayfa Yükleniyor...