Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 29 Mart 2022 güncel altın kuru fiyatları

Altın fiyatlarında son durum nasıl? Çeyrek altın fiyatı ne kadar?

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 29.03.2022 - 17:57

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 29 Mart 2022 güncel altın kuru fiyatları

İstanbul'da yapılan Rusya-Ukrayna müzakerelerinden yapıcı mesajlar çıkmasının ardından altın fiyatları gerileme kaydetti.

Ons altın 2 haftadan uzun bir süre sonra ilk kez 1900 doların altına düşerken, gram altın 886 liraya kadar çekildi.

Çeyrek altın 1.468 lira, Cumhuriyet altını da 6.042 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı 1.909 dolardan işlem görüyor.

ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin gücünü korumasıyla ülke merkez bankasının yüksek enflasyonla mücadeleye yoğunlaşacağı ve daha agresif bir şekilde para politikalarında sıkılaşmaya gideceği beklentileri de artarken, bu durum tahvil faizlerinin yükselmesine ve altının ons fiyatının gerilemesine neden oldu.

Uzmanlar, Rusya-Ukrayna savaşının küresel bazda fiyatlamalar üzerinde belirleyici olmaya devam ettiğini belirterek, tahvil ve emtia piyasalarındaki hareketlerin yatırımcı risk algısının şekillenmesi açısından önemini koruduğunu vurguladı.

Bugün ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin açıklamalarının piyasaların odağında bulunacağını aktaran uzmanlar, yurt içinde de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun, bankanın genel kurul toplantısında yapacağı konuşmanın takip edileceğini söyledi.

Uzmanlar, veri gündeminde ise ABD'de tüketici güven endeksi, JOLTS açık iş sayısı ve konut satışlarının öne çıktığını ifade ederek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.900 doların destek, 1.950 doların direnç konumunda olduğunu kaydetti.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...