ABD'de bir yılda 56 kişi IŞİD'e destekten tutuklandı

ABD'de, IŞİD'e sempati duyanlara yönelik 50 eyalette 900 soruşturma yürütülüyor. Bir yılda 56 kişi tutuklanırken, en az 250 Amerikalının örgüte katılmak için Suriye veya Irak'a gittiği ya da gitmek istediği saptandı.

151202-ISIS.jpg

Raporda, "örgüt sempatizanlarına dönük şu anda 50 eyalette 900 soruşturmanın devam ettiği" bilgisi paylaşıldı.

ABD'nin başkenti Washington'da bulunan George Washington Üniversitesi'nin ülkede bulunan IŞİD sempatizanlarına ilişkin raporu yayınlandı.

Rapora göre yetkililer, en az 250 Amerikalının terör örgütüne katılmak üzere Suriye ve Irak'a gittiğini veya gitmek istediğini ifade etti.

Ülkede Mart 2014'ten itibaren 71 kişinin örgütle ilişkili eylemlerde bulundukları gerekçesiyle suçlandığı bilgisi verilen raporda, bunların 56'sının bu yıl içinde tutuklandığı belirtildi. Raporda, "2015 yılında tutuklanan 56 kişi, 11 Eylül'den sonra ülkede terörle bağlantılı tutuklamalarda bir rekordur" denildi.

Örgütü destekleyenlerin farklı ırk, yaş, sosyal sınıf, eğitim ve aile yapısına ait bulunduğunun altı çizilen çalışmada, örgütle ilgili eylemlerden dolayı tutuklanan en genç kişinin 15 yaşında, en yaşlı kişinin ise 47 yaşındaki eski bir ABD Hava Kuvvetleri çalışanı olduğu bilgisi verildi.

SOSYAL MEDYADA 300 IŞİD SEMPATİZANI

IŞİD militanlarının saflarına destekçi çekmek için sosyal medyayı etkin şekilde kullandığı aktarılan raporda, "ABD'de bulunan 300 IŞİD sempatizanı sosyal medyada aktif bir rol oynuyor" ifadesine yer verildi.

Raporda, örgüte sempati duyanların en çok Twitter'da etkin olduğu, bu kişilerin daha çok profil resmi olarak siyah bayrak ve şehadeti simgelediği belirtilen aslan ve yeşil kuş resimleri kullandığına vurgu yapıldı. Sempatizanların çoğunlukla İngilizce paylaşımlarda bulunduğu kaydedildi.

Üniversitenin raporunda, ayrıca ülkede örgüte ilgi duyanların yaş ortalamasının 26 olduğuna ve sempatizanların yüzde 86'sının erkek olduğuna dikkat çekildi.

Sayfa Yükleniyor...