İlişkili Haberler

Suriye'nin Halep kentindeki katliamı dünyaya sosyal medya üzerinden duyuran 7 yaşındaki Bana Alabed, tahliye edilerek güvenli bölgeye getirildi.

Alabed ailesi bugün doğu Halep'ten çıkan otobüslerle Türkiye sınırında muhaliflerin kontrolündeki İdlib'e vardı.

Bana'nın ailesiyle birlikte Türkiye'ye getirileceği açıklandı.

Açıklama, Türkiye-İran-Rusya toplantısı için Moskova'ya hareketi öncesi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'dan geldi.

Çavuşoğlu, “Bana ve ailesi ikinci başlayan süreçte ilk kurtarılan kişilerden oldu ve onları Türkiye'ye alıyoruz. 19 kişilik bir aile. İnşallah Ankara'ya da getireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızı görmek istiyor, Başbakanımızı görmek istiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız da Bana ve ailesini görmek istiyor. Böyle bir duygusal bağ oluştu bu süreçte, tüm dünyayla oluştu" diye konuştu. 

Doğu Halep'in Katırcı mahallesinde yaşayan Bana ve İngilizce öğretmeni annesi Fatma, 3 ay önce Twitter'da açtıkları hesapla dünyaya, katliamın sona ermesi için harekete geçme çağrısı yapıyordu.

Anne Fatma, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na mesaj atarak yardım çağrısı yapmış, Çavuşoğlu da yanıtında kuşatmadaki diğer sivillerle birlikte Bana'nın ailesini güvenli şekilde kurtarma sözü vermişti.

Anne ve kızın yaklaşık 320 bin takipçisi bulunuyor.

Türkiye ile Rusya’nın arabulucuğu ve garantörlüğünde dün muhalifler ve rejim güçleri arasında sağlanan mutabakat gereği, Halep'ten tahliyeler yeniden başlamıştı.

Bunun karşılığında sabah saatlerinde İdlib'te muhaliflerin kontrolündeki Fua ve Kefreya beldelerinden konvoylar yola çıkmıştı.

Doğu Halep'teki sivillerin İdlib'e nakli sürüyor.