İlişkili Haberler

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başkent Paris yakınlarındaki La Celle Saint-Cloud kentinde Fayiz es-Serrac ve Halife Hafter ile görüştü.

Libya'da 6 yıldır süren şiddet ve çatışmaların tarafları, ateşkes ve en kısa zamanda seçimler düzenlemek üzere anlaştı.

Görüşmenin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında, Es-Serrac ve Hafter'in anlaştığı hususları içeren ortak bildiri de okundu.

Her iki tarafın ülkenin istikrarını tehdit eden her şeyi kınadıklarına işaret edilen bildiride, tarafların Libya'da yaşanan krizin çözümünün siyasi olduğunu, bunun için de tüm Libyalıları birleştiren bir anlaşmanın sağlanması gerektiği konusunda birleştikleri ifade edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da, Libya'da BM destekli Ulusal Hükümet Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Temsiciler Meclisi tarafından desteklenen General Halife Hafter'i "tarihi cesaretlerinden" dolayı tebrik ederek, iki tarafın Libya'daki seçimlerin 2018 ilkbaharında düzenlemesi konusunda anlaştıklarını belirtti.

İki lider Libya'da Muammer Kaddafi'nin ölümünden sonra 6 yıldır süren şiddet dalgasını sonlandırmak için ilk kez el sıkıştı.

Libya'da 17 Şubat 2011'deki devrimden beri ülkede siyasi istikrarsızlık ve karşıt gruplar arasındaki çatışmalar sonucu biri Tobruk'ta diğeri Trablus'ta olmak üzere iki ayrı meclis ve rakip yönetim ortaya çıkmıştı.