NTV

Mustafa Akıncı'dan müzakere yorumu

Dünya

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum tarafının müzakerelerde sergilediği yaklaşımın çözüm çabalarına katkı sağlamadığından yakınarak, "Bu çerçevede gidersek ne yazık ki bir sonuca ulaşmayı son derece zor görüyorum" dedi.

İlişkili Haberler

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’le bir araya gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, geriye 3 görüşme kaldığını, temmuz ayı sonrasında çözüme ulaşmanın son derece zor olacağını kaydetti.

Birleşmiş Milletler’in mekik diplomasisiyle etkin rol alarak taraflara yardımcı olması çağrısını yineleyen Akıncı, aksi halde liderlerin bir konu etrafında saatlerce tartışmaya devam edeceklerini, bununla da bir sonuca varılamayacağını söyledi.

Türkiye’nin Rumların tek yanlı doğalgaz sondajlarına yanıt olarak Navtex ilan ederek, sismik arama gemilerini Kıbrıs’a gönderme kararına da değinen Akıncı, bu kararın, üzerinde mutabık kalınmış olmasına rağmen Rumların doğalgaz konusunda tek yanlı faaliyetleri sürdürmesinin bir sonucu olduğunu söyledi.

Akıncı, KKTC’deki 23 Nisan kutlamalarına katılmak için Güney’deki Larnaka havalimanına gelen Sırbistan ve Rusya ekiplerinin Rum Yönetimi tarafından geri çevrilmesinin de güven sarsıcı bir davranış olduğunu sözlerine ekledi.

ETİKETLER