Eurovision temsilcilerinden Gazze için ateşkes çağrısı: Sessiz kalmaktan rahatsızlık duyuyoruz

İrlanda, Norveç, Portekiz, San Marino, İsviçre, Danimarka, Litvanya ve Finlandiya Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil edecek sanatçılar, Gazze için ateşkes çağrısında bulundu.

Eurovision temsilcilerinden Gazze için ateşkes çağrısı: Sessiz kalmaktan rahatsızlık duyuyoruz

’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları tüm dünyada tepki görmeye devam ediyor. İsrail’in Eurovision Şarkı Yarışması’ndan men edilmesine yönelik yapılan çağrılara rağmen Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) katılıma izin vermesi tepkileri artırdı.

İsveç’in Malmö kentinde 11 Mayıs’ta finali yapılacak olan yarışmaya katılan 8 ülkenin temsilcisi ortak bildiri yayımladı.

İrlanda, Norveç, Portekiz, San Marino, İsviçre, Danimarka, Litvanya ve Finlandiya temsilcilerinin imzalarının bulunduğu ortak bir bildiride, Gazze Şeridi’nde acil ve kalıcı ateşkes çağrısı yapılırken, işgal altındaki topraklarında, özellikle Gazze'deki mevcut durumdan duyulan endişe belirtildi.

"HER TÜRLÜ NEFRETE KARŞI BİRLİK İÇİNDE DURUYORUZ"

Bildiride, “Sessiz kalmaktan rahatsızlık duyuyoruz. Ezilenlerle dayanışma içinde olmak, acil ve kalıcı bir ateşkes ile tüm esirlerin güvenli bir şekilde geri dönmesi için içten dileğimizi iletmek bizim için önemlidir. Antisemitizm ve İslamofobi de dahil olmak üzere her türlü nefrete karşı birlik içinde duruyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bildiride, müziğin insanların anlamlı sohbetler ve bağlantılar kurmasını sağladığına inandıklarını aktaran temsilciler, “Daha fazla şefkat ve empatiye ilham vermesi umuduyla bu alanı oluşturmanın ve korumanın görevimiz olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Eurovision temsilcilerinden Gazze için ateşkes çağrısı: Sessiz kalmaktan rahatsızlık duyuyoruz - 1

İSRAİL'DEN EUROVİSİON KARARI

Öte yandan, tarafından yapılan açıklamada, söz yazarlarından kabul edilmeyen Eurovision şarkılarının siyasi içerik konusunda bir anlaşmazlığa yol açmamak için gözden geçirilmesi istendiği bildirildi. Buna göre daha önce teklif edilen "October Rain" ve "Dance Forever" şarkılarının sözleri değiştirilip tekrar Eurovision komitesine sunulacak.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Sayfa Yükleniyor...