Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? (28 Mart 2022 altın fiyatları)

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 28 Mart 2022 güncel çeyrek altın kuru fiyatları

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 28.03.2022 - 14:33

Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? (28 Mart 2022 altın fiyatları)

, doların güçlenmesiyle güvenli varlıklara olan talebin düşmesi sonrası geriledi.

Japonya Merkez Bankası artan tahvil getirilerini kontrol altına almak için sınırsız miktarda 10 yıllık tahvil alacağını açıkladı. Bu durum spot altına olan talebin de gerilemesine neden oldu.

Ons altın, şu dakikalarda önceki kapanışına göre yüzde 1,2 düşüşle 1.931 dolardan işlem görüyor.

Altının gram fiyatı, yeni haftaya da düşüşle başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışına göre yüzde 1,3 azalışla 922 liradan işlem görüyor.

Çeyrek altın 1.505 lira, Cumhuriyet altını da 6.194 liradan satılıyor.

RUSYA-UKRAYNA GELİŞMELERİ İZLENİYOR

Analistler, Rusya-Ukrayna savaşı ve para politikalarına yönelik belirsizlikler emtia fiyatlarında oynaklığın devam etmesine neden olduğunu belirtti.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin para politikalarında hızlı sıkılaşma sinyalleri vermesi, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) da yükselen enflasyon karşısında Fed'in bu şahin duruşunu takip edeceği beklentileriyle tahvil faizlerinin yükseldiğini aktaran analistler, bunun da altının ons fiyatını baskıladığını söyledi.

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi 3 haftadır etkili olan yükseliş eğilimini sürdürerek yüzde 2,55 ile Mayıs 2019'dan bu yana en yüksek seviyeyi test etti.

Analistler, bu hafta Fed ve ECB yetkililerinin para politikalarına ilişkin yönlendirmeleri ve yoğun veri gündeminin takip edileceğini ifade ederek, yurt içinde ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un olası Türkiye değerlendirmesinin beklendiğini bildirdi.

Bugünün veri gündeminde ise ABD'de açıklanacak dış ticaret dengesi, toptan eşya stokları ve Dallas Fed İmalat Endeksi'nin öne çıktığını vurgulayan analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.920 ve 1.900 doların destek, 1.960 doların direnç konumunda olduğunu kaydetti.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...