İlişkili Haberler

Başbakan Binali Yıldırım Trabzon'a ziyarette bulundu. Valiliği ziyaret eden Yıldırım kentte bir konuşma gerçekleştirdi. Yıldırım MHP'nin anayasa değişikliği konusunda sağ duyulu davrandığını belirtirken, "MHP ile anayasa değişikliğini yapacağız ve başkanlık sistemini de hayata geçireceğiz" dedi.

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları; Bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. 15 Temmuz bu milletin yeniden yükselişinin simgesidir. 79 milyon vatan evladı ayrı gayrı demeden bir oldu Türkiye oldu. 

Milletin üzerine ateş açan o hainler vatandaşlarımızın şehit olmasına yol açtılar ama bir şey başaramadılar bu ülkenin bağımsızlık sevdasını, ay yıldızlı bayrak sevdasını asla ve asla geçemediler. O gün bayrak düşmedi bu ülkeyle ne kadar gurur duysak azdır. 

FETÖ'ye ve bölücü terör örgütüne karşı amansız bir mücadele veriyoruz. Teröristler yok oluncaya kadar bu mücadele sürecek.Türkiye'yi bölmeye çalışanlara cevabı veririz. 

Biz terörle, teröre destek veren siyasi uzantılarıyla mücadele ederken ne kadar da bunların destekçisi varmış, ne kadar da seveni varmış. Bütün Avrupa ülkelerinden 'aman bu adamlara dokunmayın'. Kardeşim neye dokunmayacaksın Mahkeme çağırıyor, 'gel ifade ver'. 'Ben seni, mahkemeni kabul etmiyorum, gelmiyorum, ifade vermiyorum, beni alamazsınız, beni veremezsiniz'. Geldin mi İfadeni de verdin mi, dersini de aldın mı Alacaksın. Burası hukuk devleti, burası Türkiye Cumhuriyeti, burada terörün borusu ötmez.

Bize hukuk dersi vermeye çalışan Avrupalı ülkeler önce parlamentolarındaki teröristlerin resimlerini indirsin. Türkiye kendi kararını kendi verir. Emir alacak, sözüne itaat edecek tek makamı yüce Türk milletidir. Başka kimseden emir alamayız. 

Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı çıkmış birtakım laflar ediyor, insan dinleyince kanı donuyor. Diyor ki 'Terör örgütüne yardım yapan AK Parti'dir. El-Nusra, IŞİD, PKK, FETÖ'yü ülkenin başına bela eden AK Parti'dir'. Bu ne demek kardeşim Ülkenin Anamuhalefet Partisi pusulayı yitirmiş vaziyette, nereye toslayacağı belli değil. Allah yardım etsin. Ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Türkiye'de terörün her türlüsü ile amansız mücadeleyi yapan kim; AK Parti. O FETÖ'cülere, o terör gruplarına arka çıkan, hem avukatlık hem hakimlik yapmaya çalışan kim; işte millet biliyor. Kimin ne yaptığını biliyor. Bir oraya, bir oraya koşuyorlar. Neymiş efendim, tutuklamalar varmış. Neymiş, gözaltılar var. Kardeşim, ne zamandan beri suç işlemek meşru hale geldi bu memlekette Darbecilere, bölücülere arka çıkmak Anamuhalefet Partisi'nin işi midir, görevi midir.

Değerli kardeşlerim bakın herkes durumunu gözden geçirmek durumundadır. Ana muhalefet partisi demek iktidar alternatifi demektir. Eğer siz iktidar alternatifisiyseniz tek millet tek vatan tek bayrak prensibine sonuna kadar sahip çıkmak lazım. Anamuhalefet partisini sağduyulu olmaya çağırıyorum. Bırak, bu dışarıdaki terör sponsorlarının ağzıyla konuşmaktan vazgeç. Türkiye'nin ne büyük badirelerden, ne büyük sıkıntılardan geçtiğini görmüyor musun Şehitlerimizi görmüyor musun Terörle yapılan amansız mücadeleyi görmüyor musun Şimdi zaman ülkeye sahip çıkma zamanıdır, bir olma, beraber olma zamanıdır. Ayrılıkçılara, terör goygoycularına yaranma zamanı değildir. Ülkenin, milletin bekası için bir olma, beraber olma, birlikte çalışma zamanıdır. Sayın Kılıçdaroğlu, yol yakınken dön bu yanlıştan. Bu yol, yol değil, bu sokak çıkmaz sokaktır.

Trabzon Türkiye'nin teminatı. Birliğimizin, kardeşliğimizin teminatı. Terör Trabzon'a ayak basar mı basamaz. Şimdi daha işimiz var Trabzon'un çok güzel bir şehir hastanesi olacak. Stadyum bitti biz görevimizi yaptık artık iş Trabzonspor'da. Şimdi artık görev Karadeniz'in bordo mavili yiğitlerinde. Güzel bir şehir hastanesi yapacağız Trabzon'a hayırlı olsun. 

Vekillerimizin size bir sözü var. Trabzon'a ikinci bir üniversite açacağız. Bir önemli işimiz daha var. Beni burada Trabzon'un fahri hemşehrisi yaptınız. Ben de artık sizin hemşehrinizim bundan gurur duyuyorum. Biliyorsunuz Trabzon-Erzincan demiryolu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetidir. Onun vasiyetini 40 yıl ondan sonra gelen partisi unutmuştur. Hiçbir şey yapmamıştır. Trabzon-Erzincan demiryolunu da inşallah 2023'e kadar biz yapacağız biz başlatacağız. Dünyanın en zor projelerinden biri; iki tane tünel var her biri 23 kilometre. Laf üstüne laf koyanlardan değil taş üstüne taş koyanlardanız. Ülkemizi 14 yılda üç kat büyüttük. Türkiye'yi üçe katladık. 

Uzun zamandan beri Türkiye'nin gündeminde anayasa değişikliği var. Anayasa değişikliğiyle birlikte tabi hükümet değişikliği de var sistem değişikliği de var. Bunu her parti söyledi. Hadi gelin yapalım dediğimizde kimse gelmedi. Son günlerde Milliyetçi Hareket Partisi ve onun Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yine sağduyusu ile vatansever ve ülkenin geleceğini dikkate alarak, her türlü siyasi hesaplardan öte Türkiye'nin bu önemli meselesinin çözümü için sorumluluk aldı ve bu konuda inşallah, MHP ile beraber anayasa değişikliğini yapacağız ve başkanlık sistemini de hayata geçireceğiz. Hayırlı uğurlu olsun. Önce meclise götüreceğiz, meclisten sonra işimiz bitmiyor. Sonra sahibine getireceğiz. Sahibi kim, sizsiniz. Size gelen iş yarım kalmaz. Millete gelen iş yolda kalmaz. Bunu gördük. 2007'de gördük, 2010'da gördük ve 2014'te Meclis'e Cumhurbaşkanı'nı seçtirmediler ve siz misiniz seçtirmeyenler biz seçiyoruz dediniz ve seçtiniz. Tayyip Erdoğan'a da rekor oy verdiniz Trabzonlular. Allah sizden razı olsun.