Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da cuma namazı sonrası gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

ABD ile Rusya'nın Suriye üzerinden yaşadığı restleşmeye değinen Yıldırım,  "ABD-Rusya arasında sosyal medya üzerinden bir atışmadır gidiyor. Bölge zaten iç savaşlar yüzünden bir bedel ödedi" dedi.

"İşleri daha da karmaşık hala getiren hareketlerden uzak durulmasını tavsiye ediyoruz" çağrısını yapan Yıldırım şöyle devam etti:

"Kimyasal silah kullanımı masum çocukları insanları öldürmek alçaklıktır. Şiddetle kınıyoruz. Bunu yapanlar bedelini ödemelidir. Bunları yaparken Türkiye'nin Rusya'nın İran'ın önayak olduğu kalıcı barışa yönelik faaliyetleri akamete uğratacak girişimlerden de uzak durulmalıdır. Bu noktada gerekli uyarilari yapıyoruz."

OHAL SORUSUNA YANIT

Olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresinin, 18 Nisan Çarşamba günü Mecliste görüşüleceği hatırlatılarak, "Hükümetin görüşü ne olur, OHAL bir kez daha uzatılır mı?" sorusu üzerine Yıldırım, "Salı günü Sayın Cumhurbaşkanımızın önce Milli Güvenlik Kurulu toplantısı olacak, konu orada değerlendirilecek. Daha sonra verilen karar doğrultusunda hareket edilecek." dedi.

CHP'NİN SEÇİM GÜVENLİĞİ ZİYARETLERİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim güvenliğine ilişkin bazı partileri ziyaret etmesini nasıl değerlendirdiği sorulan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Ülkemizde seçim güvenliği konusunda herhangi bir zafiyet yok. Geçmiş dönemde özellikle 7 Haziran seçimlerinde maalesef Doğu ve Güneydoğu'da seçim güvenliği konusunda sıkıntılar yaşanmıştı ama Türkiye seçim konusunda, demokrasimiz çok partili hayata geçtikten sonra ciddi bir sorun yaşamadı. Türkiye'de seçimler bugüne kadar gayet şeffaf bir şekilde, demokratik katılımın yüksek olduğu, güvenlik içinde yapılmıştır. Bundan sonra da aynı şekilde seçimler gerçekleştirilecektir. Sayın Kılıçdaroğlu'nun gündem oluşturma çabalarının ötesinde bu söylemin bir kıymeti yoktur."

Başbakan Yıldırım'a, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Erol Kaya, Hamza Dağ ve Hayati Yazıcı, Ankara Valisi Ercan Topaca ve diğer yetkililer eşlik etti.