Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı oldu.

Bugün milletvekili olmak isteyen kamu görevlilerinin istifalarını vermeleri için son gündü. Daha önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan da 7 Şubat'ta istifa ederek milletvekili aday adayı olmuştu.

İbrahim Turhan 2012 yılında o dönemki adıyla İMKB Başkanlığı'na atanmıştı. Daha önce 1 Nisan 2004'te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Meclisi üyeliğine atanan Turhan, 7 Haziran 2006'da Para Politikası Kurulu üyeliğine seçilmişti.

İBRAHİM TURHAN KİMDİR?

Dr. M. İbrahim Turhan, 1968 yılında İzmir'de doğdu. Orta öğrenimini 1987 yılında Galatasaray Lisesi'nde birincilikle tamamladı ve aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü'nü birincilikle kazandı. Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Uluslararası Bankacılık yüksek lisansını "Kamu Kesimi Açıklarının Makroekonomik Sonuçları ve Türkiye'de Bankacılık Kesimi Üzerinde Etkileri" konulu tez ile bankacılık doktorasını da, "Finansal Krizler ve Reel Sektör Üzerindeki Etkileri: Türkiye Örneği" konulu tez ile tamamladı. Turhan, bu dönemde aynı kurumda öğretim elemanı olarak görev yaptı.