Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ordu'da Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planı DOKAP'ı açıkladı.

Doğu Karadeniz Projesi Eylem Planı'nını açıklarken çözüm süreciyle ilgili de konuşan Başbakan Davutoğlu, "İnşallah bu bahar, Türkiye'de siyasi ve sosyal ortamda güzel bir bahar havasının gelmesini sağlayacak gelişmelere sahne olur" dedi.

Davutoğlu gazetecilerin çözüm sürecine ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi: "Türkiye'de artık hangi görüş olursa olsun, demokratik siyaseti benimsemesi ve silahlı mücadeleden veya silahlı yöntemlerden tümüyle uzaklaşması lazım. Bu açık iradeyi görmek arzusundayız. Bu açık irade ortaya çıktığında Türkiye'de demokratik siyasetin alanı da genişleyecek, her şey çok daha rahat şartlarda konuşulur hale gelecek" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu DOKAP'la ilgili de şunları söyledi:

"DOKAP'ı oluşturan üç alt bölgemizde kişi başına gayri safi katma değeri Türkiye ortalamasının üstüne çıkarmaya kararlıyız. 2013 yılında yüzde 6,7 olan bölgedeki işsizlik oranını, 2018 yılında, bu programın sonunda yüzde 4,7'e düşürmeyi amaçlıyoruz. Yine 2013 yılında yüzde 47,6 olan istihdam oranının 2018 yılında yüzde 51,1'e ulaşmasını hedefliyoruz. Yüzde 51 olan iş gücüne katılım oranının da 2018'de yüzde 53,7 olmasını bekliyor, bu çerçevede çalışmaları sürdürüyoruz."

"Bu illerimizde, plan döneminde 10,4 milyar lira kamu yatırımı yapacağız. Bu başlı başına büyük bir yatırım hamlesinin bölgeye geleceğinin işaretidir."

"TÜRKİYE'NİN HAYALLERİNE ENGEL OLAMAYACAKLAR"

Başbakan Ahmet Davutoğlu daha sonra partisinin Ordu İl Kongresi'nde konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Onların hayalleri bizim gerçeklerimize ulaşamaz. Bizim hayallerimiz ise Türkiye'nin geleceğini ilmik ilmik dokuyan hayaller. Ne Kılıçdaroğlu ne Bahçeli ne Demirtaş ne de Pensilvanya'nın tuzakları Türkiye'nin hayallerinin gerçekleşmesine engel olamayacak."

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

Başbakan Davutoğlu İç Güvenlik Paketi'yle ilgili de şunları belirtti: "Eğer, Meclis'te bu yasayı engellemeye kalkarlarsa onların hepsine bonzai taraftarları diyeceğiz, bonzai taraftarları. Bonzai Bahçeli, bonzai Kılıçdaroğlu, molotof Bahçeli, molotof Kılıçdaroğlu, unvanları bu olacak."