ANKARA - Mart ayında yaş haddinden emekliye ayrılacak olan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, bugünkü yeni başkan seçiminin ardından basın mensuplarına
açıklamalarda bulundu.

Emekilik için 13 Mart'ı beklemeyeceğini söyleyen ve bugün itibarıyla emekli olduğunu ilan eden Kılıç, 17 üyenin 11'inin oyunu alan Zühtü Arslan'ın seçildiği oylamanın zamanına ilişkin yapılan bazı değerlendirmelere de yanıt verdi.

En çok üzüldüğüm nokta, şahsıma yapılan 'darbeci' 'kumpasçı' nitelemesiydi.  Verdiğim kararlarla, yazdığım karşı oylarla benim temel hak ve özgürlüklere olan bağlılığım, demokrasi anlayışımdan en çok faydalananlar beni 'darbeci' sıfatıyla itham etmişlerdir

Bugünkü seçimin kendisi tarafından 2 kez 2'şer gün ertelendiğinin atını çizen Kılıç, bu ertelemelerle ilgili yapılan spekülasyonların doğru olmadığını, erteleme talebinin
bir adaydan ve bazı mahkeme üyelerinden geldiğini söyledi.

Haşim Kılıç konuyla ilgili şunları söyledi: 

"Seçim sürecini emekilik tarihinden 2 ay önce başlattık; bu yasa gereğiydi. Aday olan arkadaşlarımızın rahat çalışabilmesi için, arkadaşlarıyla görüşerek ortak noktaya varabilmeleri adına kendilerine süre tanıdık. Bu sürede görüşmeler, konuşmalar, kulisler yapıldı. Sonuçta Sayın Zühtü Arslan başkanlığa seçilmiş oldu.


Bu çerçevede bir konunun altını çizmeden geçemeyeceğim. Yasa gereği bir hafta önceden üyelere çağrı yapılmalıydı ve süre çarşamba günü doldu. Cuma gününe ertelendi ardından da bugüne. İki erteleme kararı yanlış, talihsiz ve üzücü yorumlara neden oldu. 

Ertelemeler benim kararım değil. Hem üyeler hem de aday olan bir arkadaş, çalışmaların sonlanmadığı, gerekli kulislerin yapılamadığı gerekçesiyle süre istediler. Ben de ikişer günden iki kez seçimi ertelemek durumunda kaldım. Bunun arkasında başka bir şey aramaya, anlamlar yüklemeye gerek yok. 

Bazı siyasiler neden Anayasa Mahkemesi'nin gündemiyle bu kadar ilgili, sebebini kendileri biliyordur. Ertelemenin tek sebebi, arkadaşların talebiydi. 25 yıllık Anayasa Mahkemesi görevim süresince gizli ajandam olmadı. Her şeyi açıkılıkla sizlerle paylaştım. Bugün de spekülasyonların cevabını vermem gerekiyordu ve bunları sizlerle paylaştım..."

Herhangi bir siyasi projem yok. Erken emeklilik kararım, yeni seçilen arkadaşıma rahat çalışma imkanı vermek içindir. Sakın ola kararımı siyasi bir projeyle ilişkilendirmeyin

ERKEN EMEKLİLİK KARARI

"Bir mahkemede iki başkan olmaz" diyen Kılıç, bugün itibarıyla emeklilik dilekçesini verdiğini belirterek, "Ben bugün emekilik kararını vermiş oluyorum. 1 ay önceden emeklilik kararı aldım. Aziz miletime veda ediyorum ancak hak ve özgürlükleri her alanda korumaya devam edeceğim. Bu çatı altında bunları yaptık, yarın başka çatılar altında yapacağız" şeklinde konuştu. 

"KİM ALINIRSA ALINSIN..."

"Doğruları söylemeye devam edeceğim, mücadelemi sürederecim. Kim alınırsa alınsın, etkilenmeyeceğim" diyen Haşim Kılıç'ın dikkat çeken diğer ifadeleri şöyle:

"Türkiye'de bir nefret söylemi gelişmeye başladı ve gelecekteki potansiyel tehlike budur, bundan hızla uzaklaşmamız lazım. 

Yargıdaki seçimler yargıyı çürütmektedir, yargıdaki seçimlerin yeni bir usulle revize edilmesi gerekiyor, yargı intikam aracı değildir. 

Hukuk güvenliğinin sorun olduğu bir dönemden geçiyoruz..."