İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 'paralel yapı' tarafından 'usulsüz dinlenildiği'ni belirtilen aralarında akademisyen, asker, emniyet ve basın mensuplarının da bulunduğu çok sayıda müştekinin şikayeti üzerine soruşturma başlattı.

Bu kapsamda İzmir'in yanı sıra Ankara, Adıyaman, Denizli ve Erzurum'un da bulunduğu 11 ilde sabaha karşı eş zamanlı operasyon yapıldı.

BAŞSAVCILIK: Memur, üniversite yöneticisi ve askeri personelden oluşan 92 kişi, farklı isim ve meslek grupları adı altında; asılsız suç isnatlarıyla 2009-2013 yılları arası yasaya aykırı şekilde dinlenmiş

Haklarında arama arama kararı bulunan 26 kişiden 15'i gözaltına alındı. Zanlılar, İzmir Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Hakkında arama kararı bulunanlar arasında, daha önce İzmir'de görev yapan 1. sınıf emniyet müdürü ve amirlerinin de bulunduğu belirtildi.

GÖZALTILAR

Operasyon kapsamında Erzurum'da 2 komiserin, Hakkari'de bir polis memurunun, Ankara'da bir başkomiserin, Muş'ta bir polis memurunun gözaltına alındığı ve bu kişilerin işlemlerin arından İzmir'e gönderileceği belirtildi.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde gözaltına alınan bir komiser yardımcısının İzmir'e gönderildiği, Muş'ta daha önce açığa alındığı öğrenilen Malazgirt İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bir komiserin ise arandığı kaydedildi