Karaman'da çocuk istismarına 508 yıl hapis

Karaman'da 10 öğrenciye cinsel istismar davasında ilk duruşmada karar verildi. Sanık öğretmen Muharrem Büyüktürk'e toplam 508 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Profesör Şen, sanığın 32 yıl hapis yatacağını söyledi.

ntv.com.tr 20.04.2016 - 10:06 | Son Güncelleme : 20.04.2016 - 19:00

Karaman'da çocuk istismarına 508 yıl hapis

Karaman'da 10 erkek öğrenciye "cinsel istismarda" bulunduğu iddiasıyla tutuklanan 54 yaşındaki öğretmen Muharrem Büyüktürk'ün yargılandığı davanın ilk duruşmasında karar verildi.

Sanık öğretmen cinsel istismarla suçlandığı her öğrenci için ayrı ayrı ceza aldı. Ceza hukukçusu Prof.Dr. Ersan Şen, toplamda 508 yıl hapse mahkum olan Muharrem Büyüktürk'ün 32 yıl hapis yatacağını söyledi. 

GİZLİCE DURUŞMAYA GETİRİLDİ

Sanığın tutuklu bulunduğu Ereğli Cezaevi'nden telekonferansla duruşmaya katılacağı açıklanmıştı.

Ancak, sanığın güvenlik gerekçesiyle gece 05.00 sıralarında gizlice duruşma salonuna getirildiği ortaya çıktı. 

Kimsenin savunmak istemediği sanık için Karaman Barosu tarafından
bir avukat görevlendirildi.

Akli dengesinin yerinde olduğuna dair rapor mahkemeye ulaşan Muharrem Büyüktürk, ifadesinde suçlamaları reddetti.

Sanık, hakkındaki suçlamaları daha önce polisin kendisini "kandırdığı" için kabul ettiğini ve mağdur çocukların yönlendirilerek ifadelerinin alındığını öne sürdü.

Sanığın savunmasında, mağdur çocuklarla ve aileleriyle yüzleşmek istediğini,
onların doğruyu söyleyeceğine inandığını söylediği belirtildi. 

Sanık öğretmen Muharrem Büyüktürk
Sanık öğretmen Muharrem Büyüktürk

508 YIL 3 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ

Karaman Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşma, sanık Büyüktürk ile tanıkların ifadelerinin alınmasıyla tamamlandı. Karar öncesi gazeteciler de içeriye alındı.

Kararı açıklayan mahkeme başkanı, sanığa, "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "hürriyeti tahdit", "kasten yaralama" ve "müstehcen görüntüleri izletme" suçlarından toplam 508 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında sınıf öğretmeniyken Muharrem Büyüktürk'ün 10 küçük mağdura farklı zamanlarda cinsel istismarda bulunduğu kanaatine vararak, Karaman Ağır Ceza Mahkemesinde kamu davası açmıştı.

Mahkeme, bazı öğrencilere istismarda bulunulduğu iddiasına ilişkin, "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "hürriyeti tahdit", "kasten yaralama" ve "müstehcen görüntüleri izletme" suçlarından hazırlanan iddianameyi kabul etmiş, sanık hakkında 600 yıla yakın hapis cezası istenmişti.

ENSAR VAKFI VE KAİMDER'İN TALEBİ KABUL EDİLDİ

Duruşmaya ilk olarak davaya müdahil olmak isteyen baroların çocuk hakları komisyonları ile bireysel olarak katılmak isteyen avukatların talepleri alındı.

Heyet ardından olayların yaşandığı yurtların bağlı olduğu Ensar Vakfı, KAİMDER, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile baroların çocuk hakları komisyonları, Çocuk Hakları Koruma Derneği, İnsan Hakları Derneği'nin davaya müdahil olma taleplerini kabul etti. 

CHP'DEN PROTESTO

CHP'nin davayı takip etmesi için kurduğu komisyonda bulunan milletvekilleri de duruşmaya geldi.

Mahkeme heyeti, duruşma kapalı olacağı için, gözlemci ve izleyici olarak bulunan siyasetçiler ve sivil toplum kuruşların salonu boşaltmasını istedi.

Karara itiraz eden CHP'li milletvekilleri salonu terk etmedi. Bunu üzerine mahkeme heyeti, duruşmaya bir süre ara verdi.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ 

Duruşma nedeniyle polis, kentin girişinde kontrol noktası oluşturup, kente giriş ve çıkışlarda kimlik kontrolü yapıyor.

Çevre illerden de takviye polis ve TOMA getirilirken, adliyenin çevresindeki caddelerin kapatılacağı, adliyenin otoparkın hiçbir araç alınmayacağı, adliyeye başka bir işlem için gelenlerinde tek tek arama noktalarında üst aramasından geçirilerek içeri alınacağı belirtildi. 

İddianamede adı geçen Ensar Vakfı'nın, Karaman Şubesi binasındaki tabelaların üzerine Türk bayrağı asıldığı görüldü.
İddianamede adı geçen Ensar Vakfı'nın, Karaman Şubesi binasındaki tabelaların üzerine Türk bayrağı asıldığı görüldü.

VALİLİKTEN YASAK

Karaman Valiliği de duruşma nedeniyle, davanın devam ettiği süre boyunca Karaman il sınırları içerisinde her türlü toplanma, basın açıklaması, toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma vb. etkinlikleri yasakladı.

600 YILA YAKIN HAPİSLE YARGILANIYOR

Karaman'da Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda görevli sınıf öğretmeni Muharrem B., Ensar Vakfı ile Karaman İmam Hatip Okulları Mezunları Derneği (KAİMDER) ait olduğu ileri sürülen yurtlarda barınan 10 erkek öğrenciye 'cinsel istismarda' bulunduğu iddiasıyla geçen 5 Mart günü tutuklanmıştı.

Sanık, "kasten yaralama", "çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik", "çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyet yoksun kılma", "çocuğun cinsel istismarı" suçlarından 600 yıla yakın hapis istemiyle yargılandı.

Sayfa Yükleniyor...