CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'daki bir sempozyumda konuştu.

Konuşmasında İslam dünyasının sorunlarına değinen Kılıçdaroğlu, "1 milyar 700 milyonluk Müslüman nüfusa 600 üniversite düşüyor. Nedenve hangi gerekçeyle? 

ABD'deki bir rapora göre bütün dünyadaki terör saldırlarında ölenlerin yüzde 90'ı, öldürenlerin de yüzde 100'ü Müslüman. Neden?

Geçmişte bilime, tekniğe önem veren ve dünya çapında bilginler yetiştiren İslam dünyası bugün neden bu kadar geriye düştü?

İslam maskesi altındaki rejimlerde bir avuç adam iktidar gücüyle halkı sömürme, zevk sefa içinde yaşama telaşı içindeler. 

İç çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Müslüman dünyadan göçler var. Mülteci olarak İslam dünyasından kaçanlar neden Suudi Arbistan'a, Katar'a, Mısır'a değil de Avrupa'nın gelişmiş ülkeklerine gitmeyi düşünüyorlar?" gibi topalm 15 soru sordu ve şöyle devam etti:

"Ben ilahiyatçı değilim, onların bilgi ve birikimlerine saygı duyacağız. Peki bu sorduğum bu soruların ana kaynağı nedir ve bunları aşmak için neler yapmalıyız? 4 halkadan oluşan çözüm önerisi paketi var bunlar, demokratikleşme, din ve vicdan özgürlüğü, sosyal devlet, hukuk devleti..."

İslam ülkelerinin ne kadar İslami olduğunu araştıran 2010 yılında yapılmış bir çalışma var. Washington Üniversitesi'nden iki bilim adamı yapmış. Hangi ülkelerin İslami kurallara en uygun şekilde yönetildiğini ortaya koyuyor. Kriterler adalet, doğaya saygı, kul hakkı yememe, insan haklarına saygı... Listenin ilk 30'unda hiçbir İslam ülkesi yok. Bu listede Türkiye 103. sırada..."