İlişkili Haberler

Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşi bir şekilde öldürülmesiyle ilgili davanın üçüncü duruşmasında karar çıktı.

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe, sanıkların veÖzgecan Aslan ailesinin avukatları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile çeşitli kentlerin barolarına kayıtlı avukatlar ile aile adına amca Yaşasın Aslan hazır bulundu.

"CEZADAN ÖTE BİR CEZA BEKLİYORUZ"

Duruşmada Özgecan Aslan ailesinin avukatı Sevim Küçük, sanıklara cezai indirim uygulanmamasını istedi.

Davayı ilk günden beri aile adına takip eden amca Yaşasın Aslan, tüm dünyaya örnek olacak bir karar verilmesini isteyerek, “Tarihe not düşülecek, cezalardan öte bir ceza bekliyoruz” şeklinde konuştu.

SANIKLAR BİRBİRİNİ SUÇLADI

Duruşmada ek savunma yapan sanıklar Ahmet Suphi Altındöken, babası Necmettin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe birbirlerini suçladı.

Suçlamaları reddeden Ahmet Suphi Altındöken, "10 aydır ne yaşadığımı bir ben, bir Allah bilir, pişmanlığımı daha nasıl ifade edeyim" diye konuştu.

Kendisinin de kızı olduğunu vurgulayan Fatih Gökçe de, "Araçta Özgecan'dan bir ses duymadım. Bindiğimde Suphi'nin eli, yüzü kan içindeydi, kaçmak istedim. Eğer Özgecan orada yaşıyor olsaydı, şimdi burada olurdu. Ölmesine izin vermezdim" dedi.

Olayla ilgisinin olmadığını öne süren baba Necmettin Altındöken ise "Benim için en büyük ceza oğlumun burada olması, onun bu suça karışması. Fatih de benim oğlum gibiydi, hep bize gelirdi. Ne diyeyim ki" dedi.

ÜÇ SANIĞA DA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Hakim Ercan Kumhak başkanlığındaki mahkeme heyeti, sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken için "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli suçlardan 27 yıl hapis cezası verdi.

Heyet, Fatih Gökçe için de "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, nitelikli cinsel saldırı, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli suçlardan 24 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, baba Altındöken'i de "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

İNDİRİM YOK

Heyet ayrıca, her üç sanık için de takdiri indirim sebeplerinin uygulanmamasına, tutuklu bulundukları sürenin de göz önüne alınmamasına karar verdi.

DURUŞMA SALONUNDA ALKIŞ SESLERİ

Kararın ardından, salondaki avukatlar alkışla destek verdi.

EVLİLİK YILDÖNÜMÜNDE KARAR

Öte yandan, mahkemenin karar verdiği günün Özgecan'ın anne ve babasının evlilik yıldönümleri olduğu öğrenildi.

ÖZGECAN’IN ANNESİ: HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALDILAR

Mahkemenin kararını evinde gazetecilere değerlendiren Özgecan Aslan'ın annesi Songül Aslan, bekledikleri bir sonucun çıktığını söyledi.

Aslan, "Özgecanımın kanı yerde kalmayacaktı. Yine de ben mutlu olmadım çünkü benim kızım geri gelmeyecek ama devletimizden Allah razı olsun. Hak ettikleri cezayı en yüksek şekilde aldılar" dedi.

ÖZGECAN YASASI İÇİN ÇAĞRI

Başka canların yanmaması için "Özgecan Yasası’nın" çıkmasını isteyen Aslan, şöyle devam etti:

"Hiçbir kadınımız şiddet görmesin, ağlamasın, üzülmesin, ölmesinler. Özgecan yasasının muhakkak çıkmasını istiyorum devlet büyüklerimizden. Kadınlarımız şiddete uğruyor, öldürülüyor hiçbir suçu günahı yokken. Bu tür şeyler olmasın. Adaletin yerine geldiğine inanıyorum çünkü çok ilgilenildi, üstünde duruldu. İnşallah ömür boyu hapisten çıkmayacaklar. Hiçbir zaman bunların acısı bitmesin diyorum. Allah ne bu dünya da ne de öbür dünyada gün yüzü göstermesin."

ERDOĞAN’A BAŞÖRTÜSÜ GÖNDERECEK

"Adalet yerini bulduğunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a beyaz başörtüsü göndereceğim" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Aslan, bu sözünü gerçekleştireceğini ifade etti.

“EVLİLİK YILDÖNÜMÜMÜZE SEVİNEMİYORUM”

Kararın evlilik yıldönümlerinde geldiklerini belirten Aslan, “Evlilik yıldönümümüzde, yani sevinemiyorum da daha doğrusu. Zaten böyle bir şey olacağını ve bu cezayı alacaklarını biliyordum. Özgecan'ın oradan beni gördüğünü de biliyorum" dedi.

Aslan, konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

ASLAN: BİZİM İÇİN YETERLİ DEĞİL

Özgecan Aslan'ın amcası Yaşasın Aslan, duruşmanın ardından adliye bahçesinde yaptığı açıklamada, "Bu, Türkiye'deki en ağır ceza ama benim için, bizler için yeterli değil. Şahsım adıma vicdanımı hiç rahatlatmadı. Umuyorum adaletin tecelli etmesiyle Özgecan'ımız biraz huzur bulmuştur" dedi.

"İHBAR KÜLTÜRÜ GELİŞSİN"

Aslan, “Bu tür canilerin, sapık ruhlu insanların bu tür kararlarla daha çok korkmalarına, madem tedavi olmuyorlar, baskılanmalarına sebep olacak. Bu anlamda işe yarayacağını düşünüyorum. Bir de ihbar kültürünün gelişmesi lazım. Yan komşusu dövülürken onu ihbar etmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"ÖLENE KADAR CEZAEVİNDE KALACAKLAR"

Kararı değerli bulduklarını dile getiren Aslan'ın ailesinin avukatı Sevim Küçük, " Bu karar gerçekten mücadele eden tüm kadınların kararı. Buradan tüm kadınlara sesleniyorum, lütfen gelin hep birlikte mücadele edelim” diye konuştu.

Küçük, "Her 3 sanık da ömürleri boyunca cezaevinde kalacaklar ve özel hücrede, özel infaza tabi tutulacaklar. Bunun anlamı budur. Herhangi bir genel af durumunu ayrı tutuyoruz ama biz onu beklemiyoruz" diye konuştu.

Avukat Küçük, kararın emsal olması gerektiğini ifade etti.

ANTMEN: KADIN CİNAYETLERİ KONUSUNDA İŞE YARAYACAK

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen de, kararın adalete uygun olduğunu dile getirerek, “Bu kararın Türkiye'de kadın cinayetlerine son vermesi halinde bir işe yarayacağını düşünüyoruz" dedi.

TAHİR ELÇİ TİŞÖRTLERİ

Bu arada, davaya katılan bazı avukatların, öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin fotoğrafının üzerinde bulunduğu tişörtlerle duruşmaya girdiği gözlendi.

ADLİYE ÖNÜNDE EYLEM

Bu arada, davanın devam ettiği sırada Tarsus Adliyesi'nin bahçesinde de çeşitli sivil toplum kuruluşları, kadın ve meslek örgütleri de eylem yaptı.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, adliye bahçesinde yaptığı açıklamada, kadınların çığlığını duyurmak için adliyede olduklarını ifade etti.

Beştaş, "Özgecan simge davalardan biridir. Özgecan şiddete maruz kalan tüm kadınların davasıdır. Eşitlik ve özgürlük mücadelemiz bitmeyecek" dedi.

Tarsus Kadın Platformu adına açıklama yapan Yasemin Yücel ise kadınların Özgecan davasına sonuna kadar sahip çıktığını söyledi.

Kadınlara karşı şiddetin önlenmesi için yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını isteyen Yücel, "Özgecan'ın katillerinin işledikleri cinayete bir gerekçe bulmalarına izin vermeyeceğiz. Bu davada ve bundan sonra da haksız tahrik indiriminden de iyi hal indiriminden de yararlanmalarının karşısında olacağız" diye konuştu.

MEZARINA ZİYARET

Anne Songül ve baba Mehmet Aslan, kızlarının heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından yapılan, Mersin Şehir Mezarlığı'ndaki anıt mezarının başında dua okudu.

Kızlarının kabri başında gözyaşı döken anne Aslan, mezarın çevresindeki "Özgecan yasası çıksın" yazılı dövizi alarak, mezarın baş ucuna koydu. Aslan, eliyle kızının mezarını sildi.

BABASI: BU İŞ YASAYLA ÇÖZÜLMEZ

Baba Aslan, “Gerçekten kalben söylüyorum, toplumdaki ceza indirimleriyle ilgili söylenen şeylere kulak asmadım. Ben hakikatin eninde sonunda tecelli edeceğini biliyordum" diye konuştu.

Kararın, kendisini sevindirmediğini belirten Aslan, "Kararın bu şekilde çıkmış olması beni aslında sevindirmiyor. Daha sonrasında onlarca Özgecan yine katledildi. Özgecan yasasının çıkmasıyla ilgili olarak, devletimizin, partilerin, milletvekillerimizin gereğini yerine getireceklerine hiç şüphem yok. Yine de bu iş yasayla çözülmez. Caydırıcılık özelliği olur ama en büyük yasa Allah'ın yasasıdır" dedi.

AİLE BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Kararla ilgili yazılı açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Kadına yönelik şiddet konusunda simge haline gelen bu davada mahkemenin sanıklar hakkında indirim kararı vermemesi toplum vicdanını rahatlatmıştır. Mahkemenin verdiği kararda, kamuoyunda 'Özgecan yasası' olarak bilinen 'iyi hal ve haksız tahrik' indirimlerinin kaldırılmasını öngören tasarıdaki maddelerin tümünün uygulaması sevindiricidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak bundan sonra da kadına yönelik şiddet davalarının takipçisi olacağız."

İDDİANAMEDEN..

İddianamede, Fatih Gökçe için de aynı suçlara ilaveten "nitelikli cinsel saldırı" suçlamasıyla da yargılanması talep edilirken, Necmettin Altındöken için de "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme" gibi suçlardan aynı ceza istenmişti.


Hazırlanan iddianamede Ahmet Suphi Altındöken için "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.

Sanık Ahmet Suphi Altındöken, mahkemedeki savunmasında, suçlamaları kabul etmemiş, cinsel saldırıyla ilgili arkadaşı Fatih Gökçe'yi suçlamıştı.

Gökçe ise kendisine yönelik cinsel saldırı suçlamasını reddetmiş, baba Necmettin Altındöken de olayla bir ilgisinin bulunmadığını ileri sürmüştü.

Bu arada, Özgecan Aslan ailesinin avukatları da mütalaada tutuklu sanık Ahmet Suphi Altındöken için "nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs" kısmına tepki göstermişti.

Altındöken'in de "nitelikli cinsel saldırı" suçlamasıyla yargılanmasını, bu yönde kuvvetli deliller olduğunu ifade etmişlerdi.