DAHA FAZLA HABER

Son dakika haberi! 

Tekirdağ’da dün saat 17.00 sıralarında tren kazası yaşandı.

Kapıkule-İstanbul seferini yapan 6 vagonlu bir yolcu treni, Çorlu ilçesi Sarılar köyü yakınlarında kaza yaptı.

6’sı personel toplam 368 kişiyi taşıyan trenin 5 vagonu, Balabanlı-Çorlu arası 162. kilometrede devrildi.

Olayın ardından bölgeye 100’den fazla ambulans ve yardım ekibi sevk edildi.

VİDEO: ÇORLU'DA TREN KAZASI: HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 24'E YÜKSELDİ

Kaza yerinin karayolundan yaklaşık 3 kilometre uzakta olması kurtarma çalışmalarını olumsuz etkiledi.

Ayrıca bölgede etkili olan sağanak yağış nedeniyle kurtarma araçları da bölgeye ulaşmakta zorlandı.

Kaza yerine arazi ve paletli araçlar yönlendirilirken, ambulans ve kurtarma helikopterleri de bölgeye sevk edildi.

ÖLÜ SAYISI 24 OLDU

Kazada ilk belirlemelere göre 10 kişinin hayatını kaybettiği, 73 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

Son sayıyı ise bu sabah Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ verdi. Akdağ ölü sayısının 24'e yükseldiğini, 124 kişinin de yaralandığını söyledi.

Recep Akdağ, Çorlu Kaymakamlığında oluşturulan kriz masasında Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile birlikte kameraların karşısına geçti.

"Bu kazada arama kurtarma çalışmaları 9 Temmuz 06.00 itibarıyla tamamlanmış durumdadır" diyen Akdağ şunları söyledi: 

"Kaza sonucunda 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hastanede müracaatı gerçekleşen vatandaşlarımızın müşahadeleri ve gerekli tedavileri de devam
etmektedir. Hasta yakınları Sağlık Bakanlığımızın 184 numaralı telefon hattından hastanedeki yakınlarının durumları ile ilgili bilgi alabilirler. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet temenni ediyoruz. Yakınlarına ve milletimize baş sağlığı diliyoruz. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz."

Akdağ bir gazetecinin, "Kaza ile ilgili gözaltı işlemi olup olmadığı" sorusu üzerine, savcılığın gerekli çalışmayı yaptığını bildirdi.

RAYLARIN KONTROLÜ NİSAN AYINDA YAPILMIŞ

Basın toplantısında konuşan Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, rayların son kontrolünün nisan ayında yapıldığını söyledi.

"Elbetteki eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak şunu ifade etmeliyim bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontrolleri var. En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış." diyen Arslan, şöyle devam etti: 

"Yol boyunca tren teşkil elemanlarımız ve şeflerimiz kontrollerini yapar ilgili mercilere bildirir. 8 Temmuz'da 10.40 itibarıyla 07.00 trenimiz bu yolu kullanmıştır ancak daha sonra 14.20 ile 15.10 arası metrekareye saatte 32 kilogram yağmur düşmüş, bu da oradaki menfezde olağanüstü şişmeye, zira zemin sürekli aldığı yağış nedeniyle suya doygunluk nedeniyle olağanüstü şişkinlik olmuş. Tren raylarıyla menfez arasındaki
malzemeyi götürmesi sonucu boşluk oluşturmuş, tren raydan geçtiği sırada zira raylar, traversler normal yoldaki gibi gözükmüş, makinistler tarafından görülme şansı yok. Lokomotif hattan geçtikten sonra oradaki boşluk anlaşılmış, lokomotif ve birinci vagon yoldan çıkmadan devam etmiş, birinci vagon dray etmiş yani yoldan çıkmış ancak mevcut pozisyonunu korumuş, diğer vagonlar menfezi geçmekle yan yatmışladır.”

SAĞLIK BAKANI: YARALI SAYISI 124

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da, kazanın ardından hastanelere 318 yaralının başvurduğunu belirterek, "Bu müracaatlardan 194 tanesi ayakta tedavi edilerek taburcu edildi. 124 hastamız şu anda müşahede ve tedavi altında. Durum bu, yaralı sayısı bu. Tüm milletimize geçmiş olsun. Ölenlere, hayatını kaybedenlere Cenabıhaktan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" diye konuştu.

2 MAKİNİST İFADEYE ÇAĞRILDI

Bu arada Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, yolcu treninin devrilmesine ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, trenin 2 makinisti ifadeleri alınmak üzere savcılığa çağrıldı. Başsavcılık, seferlerden sorumlu 3 görevlinin daha ifadesine başvurulması talimatını verdi.

ÖLENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Edirne'nin Uzunköprü ilçesi belediyesi, sosyal medya hesabından ölenlerin isimlerini açıkladı. Listeye göre ölenlerin 12'si Uzunköprü, 2'si Kırklareli'nin Pehlivanköy ilçesi, 4'ü Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi, 3'ü Tekirdağ'ın Muratlı ilçesi ve 2'si İstanbul nüfuslarına kayıtlı.

Kazada yaşamını yitirenlerin isimleri şöyle:

Ersen Gül, Serhat Şahin, Melek Tuna, Ayşe Başaran, Ergün Kerpiç, Hakan Sel, Oğuz Arda Sel, Özge Nur Dikmen, Gülce Dikmen, Sena Köse, İrfan Kurt, Mavinur Tiflizden, Bahar Koçman, Yağmur Laçin, Özcan Cesur, Derya Kurtuluş, Beren Kurtuluş, Emel Duman, Bihter Bilgin, Ömer Alperen Can, Seyfi Ergül, Zübeyde Seven, Gani Kartal ve Rubize Kartal.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kaza hakkında bakanlık ve yetkililerden bilgi aldı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi.

Kazanın hemen ardından devletin ilgili tüm birim ve imkanların seferber edildiğini belirten Erdoğan, "Kaza her boyutuyla soruşturulmaktadır" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım da yaptığı açıklamada, “Yaralılarımıza acil şifalar, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına ise başsağlığı diliyoruz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Başbakanlık tarafından tren kazasıyla ilgili geçici yayın yasağı getirildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kazanın aşırı yağış nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması dolayısıyla meydana geldiğinin tespit edildiği ifade edildi.