İlişkili Haberler

Başbakan Yardımcılığına getirilen Fikri Işık, görevi Numan Kurtulmuş'tan devraldı.

Çankaya Köşkü'nde yapılan devir teslim töreninde konuşan Kurtulmuş, FETÖ'nün ABD'nin terör raporunda yer almasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kurtulmuş, "Önünde sonunda ABD, hem FETÖ konusunda hem PYD/PKK konusunda bizim söylediğimiz noktaya gelecek. Bunu, bizim söylediğimiz noktaya gelmekte olduklarının bir işareti olarak kabul ediyoruz" dedi. 

Kurtulmuş şöyle devam etti:

"Dünyanın neresinde böylesine bir terör örgütü devletin imkanlarını kullanarak darbe teşebbüsünde bulunursa bu örgütün bütünü tam manasıyla bir terör örgütü olarak ilan edilir. Terör örgütü olarak ilan etmemeleri eksikliktir. Türkiye'deki darbe teşebbüsüne dikkat çekmeleri ve bunun arkasında FETÖ'nün olduğuna ilişkin görüşleri Türkiye'nin söyledikleri tezler konusunda haklılıklarını bir kez daha ortaya koyuyor. Biz, görüşlerimizi anlatmaya devam edeceğiz"

"SİYASETİN DOĞASI GEREĞİ"

Görev değişimlerinin siyasetin gereği olduğunu belirten Kurtulmuş, "Kendisi siyasetin hükümetin içerisinde bulunan bir arkadaşımız. Kendisine yardımcı olmak için hazırız, kendilerine üstün. Siyasette bu tür görev değişimleri siyasetin doğası gereğidir. Mühim olan Türkiye'nin ortak hedeflerinde güçlü bir şekilde bulunabilmektedir" ifadelerini kullandı.

"BAYRAĞI DEVRALIYORUZ"

Yeni Başbakan Yardımcısı Fikri Işık da AK Parti'nin iktidara geldiğinden bugüne kadar Türkiye'de büyük değişimlere imza atmış bir hareket olduğunu anlattı.

"Bu kadronun içinde yer almak hepimiz için onur ve bahtiyarlık" diyen Işık, şunları kaydetti.

"Şahsım olarak 25 Aralık 2013 tarihinde, 17-25 Aralık sürecinin arkasından Bakanlar Kurulu'nda yer almak benim için büyük bir onur ve bahtiyarlıktı. Bugüne kadar başarıyla hizmet eden değerli başbakan yardımcımızdan bayrağı devralıyoruz. Kendisi, duruşuyla, meselelere hakimiyeti, engin tecrübesiyle ama en önemlisi dava adamlığıyla her zaman örnek aldığımız, sevdiğimiz bir büyüğümüz."

"ÇITAYI YÜKSELTMEK BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ"

"İnsan hayatında gerçekten 'ben halkıma, milletime bu hizmeti yaptım' diyebilmek için önemli fırsatlardır" diyen Işık, "Sayın Başbakan Yardımcımızdan böyle bir görevi devralmak benim için büyük bir sorumluluk. Çıtayı aşağı düşürmemek mümkünse yukarı çıkarmak, bu bizim birinci önceliğimiz. Kendisinin bilgisinden, biriminden ve tecrübesinden herzaman istifade edeceğiz. Kendisine yeni görevinde de Allah'tan muvaffakiyetler de diliyorum."

"SAKİN GÜÇLERDEN BİRİ"

Bir tören de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda vardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na atanan Kurtulmuş, görevi eski bakan Nabi Avcı'dan devraldı.

Bugüne kadar Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Kurtulmuş'a yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür eden Avcı, "Bugün bu görevi kendisine devrediyor olmaktan ötürü büyük bir mutluluk duyuyorum" dedi.

Kurtulmuş da Avcı'nın kişiliği, zarafeti, bilgisi, donanımı, kültür ve devlet adamı sıfatıyla AK Parti camiasının yol gösteren kişilerinden olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Çok cerbezeli görünmeyen ama perde arkasında bizim camiamızın sakin güçlerinden birisi olan Nabi Avcı'dan bu görevi devralmış olmak benim için de hem büyük bir onur hem de büyük bir zorluktur. Kendisine şimdiye kadar yaptığı hizmetleri dolayısıyla çok teşekkür ediyorum. Aynı kabinelerde kısa süre çalışmış olmakla birlikte çok fazla hükümetlerde çalışmış olduk. Çok zor dönemleri birlikte aştık. Türkiye'nin hakikaten siyasi tarihi yazıldığında en zor dönemlerinden birisi olarak yazılacak şu son 2,5-3 yıllık süreci birlikte geçirdik. O süreçlerdeki olgun, sakin ama yol gösterici tutumları dolayısıyla da Sayın Nabi Avcı'nın katkıları hem AK Parti hükümetlerine hem Türkiye'nin gidişatına son derece olumlu olmuştur. Kendisini her zaman bu özellikleriyle bütün arkadaşlarımız hatırlayacaklardır."

Avcı'nın Kültür ve Turizm Bakanlığına çok büyük katkıları olduğunu dile getiren Kurtulmuş, ondan devraldığı bayrağı daha ileriye götürmeyi diledi.