EDOK iddianamesi tamamlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, eski EDOK Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil'in de aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında iddianame hazırladı. Sanıklar hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

NTV Haber 14.06.2017 - 03:52

EDOK iddianamesi tamamlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Komutanlığı" iddianamesini tamamlandı. EDOK Eski Muhabere Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil’in de sanıklar arasında yer aldığı dördü eski general olan 7 sanık hakkında anayasal düzeni, hükümeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Eski Korgeneral Metin İyidil, savcılık ifadesinde kendisini, Zırhlı Birlikler Komutanlığı'ndan 200 tankın Ankara sokaklarına çıkmasını engellediğini ileri sürerek savunmuştu.

Ancak iddianamede İyidil'in darbe teşebbüsünün başarısız olacağını anladığı için tankları engellediği tespitine yer veriliyor.

İddianamede, İyidil'in 15 Temmuz akşamı atama listesinde imzası bulunan darbeci general Mehmet Partigöç ile görüşmesine, ve Partigöç'ün kasasından çıkan, İyidil'in FETÖ/PDY mensubu olduğuna dair 2015 tarihli MİT raporuna da yer verildi.

Ayrıca iddianamede, İyidil'in 15 Temmuz öncesi darbenin planlama ve hazırlık aşamalarına ilişkin faaliyet yürüttüğü ve FETÖ/PDY’nin yönetim kadrosunda yer aldığı belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...