AB'den Türkiye'ye yönelik "Doğu Akdeniz" kararları

AB, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine yönelik çeşitli kararlar aldı. Kararlar arasında, AB'nin Türkiye'ye sağladığı katılım öncesi fonlarda kesinti yapılması, Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'deki kredi faaliyetlerinin gözden geçirilmesi, Türkiye ile AB arasında devam eden havacılık anlaşması müzakerelerinin askıya alınması ve Ortaklık Konseyi ile üst düzey diyalog toplantılarına bir süreliğine ara verilmesi gibi maddeler bulunuyor.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 16.07.2019 - 03:36

AB'den Türkiye'ye yönelik "Doğu Akdeniz" kararları

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarına karşı Türkiye'ye yönelik alınacak önlemler konusunda uzlaştı. Resmi açıklama daha sonra yapılacak.

Üzerinde karara varılan önlemler arasında; üyelik müzakereleri için her yıl ödenen 145 milyon euroluk mali yardımın ve AB ile Türkiye arasında devam eden hava sahası birliği görüşmelerinin askıya alınması yer alıyor. Ayrıca, AB ve üye ülkelerden Türkiye’ye üst düzey görüşmelerde bulunulmaması da alınan kararlar arasında yer alıyor.

Bakanların, Avrupa Yatırım Bankası'nın türk devleti destekli projelere finansman verilmemesi üzerinde de uzlaştığı belirtiliyor. Ancak üzerinde uzlaşılan bu kararlarla ilgili resmi açıklamanın 15 Temmuz'un üçüncü yıldönümü için düzenlenen törenlerden sonra yapılması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...