İlişkili Haberler

Suriye'den çekilmek için hazırlıklara başlayan Amerikan ordusu, YPG'nin elindeki silahların akıbetini tartışıyor.

ABD askerlerinin çekilme planlarını hazırlayan komutanların terör örgütü YPG'ye verilen silahların geri alınmasına karşı olduğu bildirildi. 

İddiayı Reuters Haber Ajansı, Amerikalı yetkililere dayanarak gündeme getirdi. Haberde yetkililerin "Savaş henüz sona ermedi. Silahları onlardan geri isteyemeyiz" dediği bildirildi.

'TAMAMEN TERK ETMEDİK' MESAJI

Reuters'a göre; tank savar füzeleri, zırhlı araçlar ve havan toplarının da aralarında bulunduğu silahların geri alınmamasıyla, Kürtlere Amerika tarafından tamamen  terkedilmedikleri mesajı verilmesi hedefleniyor.

"KAYIT VAR AMA BELİRLEMEK ZOR"

Pentagon'un YPG'ye verdiği silahların kayıtlarını tuttuğu ancak tüm silahların belirlenerek geri alınmasının çok zor olduğunun da altı çizildi.

SON KARAR TRUMP'IN

Savunma Bakanlığı Pentagon, silahlarla ilgili kararını önümüzdeki günlerde Başkan Donald Trump'a iletecek. Son kararı Beyaz Saray verecek. Reuters Haber Ajansı, Başkan Trump'ın Suriye'den çekilme planlarıyla tam olarak uyuşmadığı için silahların YPG'de kalması fikrine sıcak bakmayacağı görüşüne de yer verdi.

SİLAHLANDIRMA 2017'DE BAŞLADI

Amerika Birleşik Devletleri, Rakka operasyonu için 2017'de terör örgütü YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ni silahlandırmaya başlamıştı. Washington Ankara'ya DAEŞ'le mücadele sona erdikten sonra YPG'ye sağlanan tüm silahların geri alınacağı güvencesini vermişti.