ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği resmen açıldı (Arap Birliği çarşamba toplanacak)

ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği resmen açıldı. İsrailliler kutlama yaparken, Filistinliler protestolarda bulunuyor. Arap Birliği, elçiliğin Kudüs'e taşınmasıyla ilgili çarşamba günü olağanüstü toplanacak.

ivanka trump kudüs büyükelçiliği
Açılışa ABD Başkanı Trump'ın kızı Ivanka da katıldı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs Büyükelçiliği için bugün açılış töreni düzenlendi.

Törenin Türkiye saatiyle 16.00'da yapıldı. Açılışa Başkan Donald Trump katılmadı ancak davetlilere telekonferansla hitap etti.

TRUMP'IN MESAJLARI

Trump, "Bugün aldığımız karar İsrail halkının her zaman yanında olduğumuzun göstergesidir" dedi. Birleşil Devletler kalıcı bir barış anlaşması oluşturmaya kendini adamış durumda. 

Trump'ın kızı İvanka, damadı ve danışmanı Jared Kushner ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise törende hazır bulundu.

Heyet, öncesinde ise dışişleri bakanlığındaki etkinliğe katıldı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu burada yaptığı konuşmada, Trump'ın elçiliği Kudüs'e taşıma kararını övdü. Netanyahu, kararı "cesur" olarak niteledi.

ABD'NİN KUDÜS KARARININ ETKİLERİ NE OLUR?

ARAP BİRLİĞİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

Arap Birliği, ABD'nin elçiliğini Kudüs'e taşımasıyla ilgili çarşamba günü olağanüstü toplanacak.

Donald Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımış ve büyükelçiliğin de Tel Aviv'den taşınmasını kararlaştırmıştı. Karar dünya genelinde tepki çekmişti.

Bugün de açılışa tepki olarak büyük protesto gösterileri düzenlenmesi bekleniyor. Filistinliler, Doğu Kudüs'ü bağımsız bir Filistin devletinin başkenti olarak kabul ediyor. 

DOÇ. DR. BURAK KÜNTAY: ABD'NİN İÇ VE DIŞ POLİTİKASININ ADININ KONDUĞU GÜN BUGÜN

Sayfa Yükleniyor...