Fransa hükümet sözcüsü François Baroin, Libya'da askeri müdahaleye değil, insani yardıma öncelik verilmesi gerektiğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesi fikrini reddetti.

İlişkili Haberler


ABD'den dün yapılan, ABD gemilerinin ve savaş uçaklarının Libya'nın yakınlarındaki bölgelere doğru hareket ettirildiği açıklamalarıyla, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Libya halkını korumak amacıyla Libya üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması için çalışacakları şeklindeki sözlerinin ardından France 2 televizyonuna konuşan Baroin, ''(Libya'da olanlardan) Kesinlikle dehşete düştük. Diğer AB üyesi ülkelerle insani yardım konusunda koordinasyon halindeyiz'' dedi.

Baroin, Muammer Kaddafi'yi devirmek amacıyla askeri bir müdahale konusundaki bir soruya ise ''Bu bir öncelik değildir. Öncelik insani yardımdır, daha fazla diplomasi değil'' dedi.

Libya'nın Bingazi kentine dün tıbbi malzeme ve tıbbi personel taşıyan 2 yardım uçağı gönderdiklerini belirten Baroin, Libya'ya yeni yardım uçaklarının da gönderileceğini kaydetti.

LİBYA İÇİN AB ZİRVESİ
Fransa ve İngiltere, bu hafta içinde, Libya'daki halk ayaklanmasının görüşüleceği bir acil AB zirvesi düzenlemesi yönünde çağrıda bulunuyor.

RUSYA UÇUŞA YASAK BÖLGEYE KARŞI
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da BM İnsan Hakları Konseyi toplantısı için geldiği Cenevre'de gazetecilere yaptığı açıklamada, uçuşa yasak bölge ilan edilmesi önerisiyle ilgili bir soru üzerine "lüzumsuz işlerden kaçınmaları gerektiğini" söyledi.

Sergey Lavrov, dünya güçlerinin bu fikir yerine, BM Güvenlik Konseyi'nin hafta sonunda Libya'ya yönelik kabul ettiği yaptırımların uygulanmasına yoğunlaşması gerektiğini belirtti.

Amerikalı, Avrupalı ve Avustralyalı liderler, Libya hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesinin Libya lideri Muammer Kaddafi'nin kendi halkını bombalamasına engel olacağını düşünüyor.

UÇUŞA YASAK BÖLGE İÇİN RUSYANIN ONAYI ŞART
Libya hava sahasının BM kararıyla uçuşa yasak bölge ilan edilmesi için Güvenlik Konseyi'nin onayı gerekiyor. Rusya'nın ise Konsey'de veto hakkı bulunuyor.

İsyan ateşi büyüyor