Annan ve Esad'dan kritik görüşme

Suriye'de hafta sonu 108 kişinin hayatını kaybettiği Hula saldırısının ardından Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan Şam'a gitti. Annan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'la kritik bir görüşme gerçekleştirdi.

29.05.2012 - 11:47

Annan ve Esad'dan kritik görüşme

Annan dün de Dışişleri Bakanı Velid Muallim'le bir görüşme yaptı. Annan, görüşmede, Suriye'de güven ve istikrarı inşa edecek 6 maddelik barış planının hayata geçirilmesi için Şam yönetimine çağrıda bulundu. Rusya ise 108 kişinin öldüğü Hule kasabasındaki saldırıdan, hem Şam rejimini hem de muhalifleri sorumlu tuttu.

'İKİ TARAF DA SİVİL ÖLÜMLERİNDEN SORUMLU'
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da görüştüğü İngiltere Dışişleri Bakanı Hague ile Suriye krizini ele aldı. Lavrov, Hule'deki saldırıyla ilgili olarak, "İki tarafın da sivillerin ölümünden sorumlu oldukları bir durumla karşı karşıyayız" dedi. Lavrov ayrıca Esad gitmeden Suriye'deki krizin çözülemeyeceğini dile getiren ülkeleri de eleştirdi.

BÜYÜKELÇİLER SINIRDIŞI EDİLECEK
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yarın Suriye büyükelçisinin Fransa'dan sınırdışı edileceğini açıkladı.

İngiltere de Hula ilçesinde yapılan katliamın ardından Suriye'nin Londra Maslahatgüzarı Ghassan Dalla ve iki Suriyeli diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, uluslararası toplumun Suriye'deki katliamdan duyduğu dehşeti dile getirdi. Hague, Maslahatgüzar ve iki diplomata İngiltere'yi terk etmeleri için 7 gün tanındığını kaydederek, dünyadaki müttefiklerinin de benzer kararlar aldığını ifade etti.

17 SURİYELİ TÜRKİYE'YE GİRİŞ YAPTI
Durumu ağır olan Suriye vatandaşı, hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Ülkelerindeki olaylarda yaralanan 17 Suriyeli, Reyhanlı ilçesinden Türkiye'ye giriş yaptı. Ağır yaralı olarak Türkiye'ye getirilmeye çalışılan 2 Suriyelinin sınıra ulaşamadan yolda öldüğü, cenazelerinin yakınları tarafından ülkelerine götürüldüğü öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...