İlişkili Haberler

Avrupa Parlamentosu(AP) Jude Kirton-Darling başkanlığındaki heyet, İspanya'da zaman zaman gündeme getirilen çalıntı bebek vakaları hakkında bilgi alabilmek için Adalet Bakanlığı temsilcileri ve konuyla ilgili soruşturmayı yürüten Başsavcı Jose Manuel Maza ile görüşmeler yaptı.

AP parlamenteri Kirton-Darling gazetecilere yaptığı açıklamada, "İspanyol hükümetinin, mağdur ailelere bir cevap verebilmek için düzgün bir çalışma yürüttüğünü gördük. AP heyeti olarak, mağdur ailelerin hayal kırıklıklarını paylaşıyoruz." dedi.

İspanya Başsavcısı Maza da 2011 yılından bu yana çalıntı bebeklerle ilgili toplam 2 bin 95 suç duyurusu aldıklarını ve bunların arasından tutarlılığı olduğunu düşündükleri 522 bireysel başvuru hakkında soruşturma açtıklarını bildirdi.

AP heyeti yarın Katolik Kilisesine bağlı İspanya Başpiskoposlar Konferansı kurumunun yetkilileriyle görüştükten sonra Madrid'den ayrılacak. Çalıntı bebek vakaları ile heyetin hazırlayacağı rapor Avrupa Parlamentosu'nda açık bir oturumda tartışılıp, oylanacak.

ÇALINAN BEBEK SAYISI 30 BİNİ BULUYOR

İspanya'da diktatör Franco döneminde (1936-1975) faşizm karşıtı cumhuriyetçi kadınların cezaevinde doğum yapmalarında veya dönemin faşist askerleri tarafından öldürülmelerinde bebeklerinin çalındığı tarihçilerin de yazdığı bir gerçek olarak biliniyor. Ülkedeki bazı sivil toplum örgütleri ise çalınan bebek sayısının 30 bini bulduğunu savunuyor.