Bartholomeos Beyaz Saray'da

Fener Rum Patriği Bartholomeos, ABD Başkanı Barack Obama ile biraraya geldi. Obama, patriği "ekümenik" sıfatı ile kabul etti. Fener Rum Patriği Bartholomeos, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Barack Obama ile biraraya geldi.

NTV Haber 04.11.2009 - 13:22

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Beyaz Saray'da ABD Başkanı Barack Obama ile biraraya geldi.

Beyaz Saray'dan görüşmenin ardından yapılan açıklamada, patrik için "ekümenik" unvanı kullanıldı ve Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılmasına destek verildi.

Obama, Bartholomeos'u "ekümenik patrik" sıfatıyla kabul etti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılmasına destek verildiği bildirildi.

Bartholomeos da, görüşmenin ardından Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, Obama'yla Türkiye ve dünyadaki insan hakları, azınlık hakları ve dini özgürlükleri ele aldıklarını söyledi. Bartholomeos şunları kaydetti:

"Türkiye ve dünyadaki insan hakları, azınlık hakları ve dini özgürlükler üzerine konuştuk. Obama, bütün bu hakları destekleyen bir başkan. ABD'de olduğu gibi, demokratik ülkelerde bunlar doğal karşılanması gereken haklar. Ben de ona, Ortodoks inancının Amerika'da desteklenmesi dolaysıyla teşekkür ettim. Obama, bizim Başbakanımız Erdoğan'ı Aralık ayında beklediğini de söyledi. Görüyoruz ki, tüm dünya için çok çalışıyor."

Küresel ısınma da Beyaz Saray'daki görüşmemin gündemindeydi. Eski başkan yardımcısı Al Gore tarafından çevreye duyarlılığı nedeniyle "yeşil patrik" olaran nitelenen Barholomeos, Obama'dan iklim değişikliğiyle mücadeleye daha fazla katkı yapmasını talep etti.

Fener Rum Patriği, Amerika'daki temasları sırasında Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile de biraraya gelecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...