İlişkili Haberler

İngiltere'de Başbakan David Cameron'ın koltuğuna oturması beklenen Brexit kampanyasının lideri Boris Johnson, İngiliz The Telegraph gazetesi için bir makale kaleme aldı.

Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılması için acelesi olmadığını savunan Johnson, "Britanya halkı AB'ye gidip seyahat edebilecek, okuyabilecek, çalışabilecek, ev
satın alabilecek ve yerleşebilecek" görüşünü savundu.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın ekim ayında görevinden ayrılacağını açıklamasının ardından Muhafazakar Parti'nin genel başkanlığı için adı ilk sırada anılan Boris Johnson, "İngiltere'nin serbest ticareti ve ortak pazara erişimi devam edecek" dedi.

"İSKOÇYA'DA YAKIN GELECEKTE REFERANDUM YOK"

Avrupa Birliği ile yeni bir ilişkinin kurulması gerektiğini belirten Johnson, "Birleşik Krallık'la büyük gurur duymalı, başarabileceklerimize dair pozitif hissetmeliyiz. Bunları bu 4 ulusla birlikte başaracağız. 2014'te İskoçya referandumu yapılmıştı. Yakın zamanda yeni bir referandum için gerçekte herhangi bir isteğin olduğunu görmüyorum. Birlikte AB ile federal bir sistem yerine serbest ticaret ve ortaklığa dayanan yeni ve daha iyi bir ilişkiyi yaratmak hepiniz için daha iyi" görüşünü savundu.

"EKONOMİ İYİ ELLERDE"

Brexit kararı sonrasında ekonomi politikalarına da değinen Boris Johnson, "Ekonomi iyi ellerde. Mantıklı insanların çoğu İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney'nin harika bir iş çıkardığını görebilir. Şimdi referandum sona erdiği için artık politik ateş hattında olmadan çalışmalarını sürdürebilir" ifadelerini kullandı.

AB'DEN İNGİLTERE'YE: ACELE EDİN

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin ise, İngiltere'nin AB'den ayrılma başvurusunu biran önce yapması gerektiğini belirtti. Polonya ise, İngiltere'nin AB'den ayrılmak için başvuruda acele etmemesi gerektiği yönünde görüş bildirmişti.