İlişkili Haberler

Brezilya Federal Polisi, bu sabah eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın Sao Paulo yakınındaki San Bernardo'daki evine baskın düzenledi. Baskın sonrası Lula ifade vermek için gözaltına alındı. 

Brezilya polisi, Lula Enstitüsü dahil olmak üzere eski Devlet Başkanı ile bağlantılı adreslere de gitti.

Savcılığın devlete ait petrol şirketi Petrobras'ta yolsuzluk yapıldığı soruşturma kapsamında harekete geçtiği belirtildi. 

Yerel basında, eski devlet başkanının ifade vermek üzere emniyete götürüldüğü yönünde haberler çıkarken O Globo televizyonunda, Silva'nın evinin çevresinde bulunan polislerin görüntülerine yer verildi.

Brezilya federal polisinin internet sitesinde yapılan açıklamada da emniyet güçlerinin, 44 savcılık emrinin gereğini yerine getirdiği kaydedildi.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in 2003-2010 arasında Petrobras'ın başkanlığını yaptığı sırada, şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor. Bu iddialarla ilgili mart ayında soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının bulunduğu 100'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Petrobras'ın eski genel müdürü Paulo Roberto Costa, 7.5 yıl hapse mahkum edilmişti.

Luiz Inacio Lula da Silva, Brezilya'da iki dönem devlet başkanlığı yapmış, 2011 yılında görevden ayrılmıştı.