Norveç'te kamuoyu ve basın 2012 Nobel Barış Ödülü'nü ABD'li insan hakları savunucusu Gene Sharp'ın alacağını düşünüyordu. Norveç Nobel Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland'ın ödüle Avrupa Birliği'nin layık görüldüğünü açıklamasının ardından ülkede sert bir tartışma başladı.

Norveç'in etkili gazetelerinden Aftenbladet'ın başyazarı, "Bu bir şaka olmalı" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Gazetenin internet sayfasında yayınlanan yazıda şu görüşler dile getirildi: "“AB’nin hiçbir çekici gücü kalmadı. Karar, Yunan halkıyla alay etmek gibi bir şey. Tepedekiler ile halk arasındaki zaten gevşek olan bağ tam anlamıyla kopmuş durumda.

'BU BİR NORVEÇ ŞAKASI'
Norveç'te internet sitelerinde de Nobel Barış Komitesi'nin kararıyla dalga geçildi. İnternet haber sitelerinde, “Bu yılın Norveç şakası”, “Barış ödülü saçmalığın sembolü oldu” gibi yorumlar yer aldı.

Politikacılardan da benzer yönde açıklamalar geldi. Avrupa Parlamentosu üyesi Çevre partili Carl Schlyter, "Bu ödül 50 yıl önce verilseydi, bir anlamı olurdu. AB'nin artık askeri hedefleri var. Bu ödül çok yanlış oldu" dedi.

'ÖNCE ÖDÜLÜN TADINI ÇIKARALIM'
2012 Nobel Barış Ödülü'nü Avrupa Birliği adına alacak olan AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ise çok mutlu. Rompuy, ödülü 10 Aralık'ta Oslo'da almaya gitmeden önce anın tadını çıkaracaklarını söyledi.

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bulunan Rompuy, "Önce bu çok mutlu anın tadını çıkaralım" dedi. "Çok gururluyuz" diyen Rompuy, "Bir sonraki neslin AB'nin avantajlarından yararlanabilmesi için bu yönde çalışmak bizim, Avrupa ülkelerinin başbakanları ve devlet başkanlarının sorumluluğudur" ifadesini kullandı.

'BÖYLE GÜZEL BİR GÜN BEKLEMİYORDUM'
Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da, Nobel Barış Ödülü'ne bu yıl AB'nin layık görülmesini şu sözlerle değerlendirdi: "Sabah kalktığımda böyle güzel bir gün beklemediğimi belirtmek zorundayım" dedi.