ABD'nin Boston kentindeki maraton saldırısının şüphelisi Tamerlan Tsarnaev ve kardeşi Dzhokhar Tsarnaev'in annesi ve babası, FBI'ın yürüttüğü soruşturmaya yardımcı olmak üzere bu ülkeye gitti.

Rus haber ajansı Ria Novosti'nin haberine göre, ABD'li diplomatlar dün Dağıstan Cumhuriyeti'nin başkenti Mahaçkale'de anne Zubeidat Tsarnaev ve baba Anzor Tsarnaev'le bir görüşme yaptı. FBI tarafından yürütülen soruşturmaya yardımcı olmak için anne ve baba ABD'ye gitmeyi kabul etti.

Boston maratonu saldırısı şüphelisi iki Çeçen kardeşin babası Anzor Tsarnaev, Mahaçkale'de ABD'li yetkililerle görüştüklerini doğruladı.

Polis operasyonunda öldürülen 26 yaşındaki Tamerlan Tsarnaev'in eşi Katherine Russell da, olayın aydınlanması için ABD'li yetkililere yardım edeceğini açıklamıştı. Russell avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Soruşturmaya yardımcı olmak için gerekli her şeyi yapmaya hazırım" dedi.

CIA LİSTESİNDE
Tamerlan Tsarnaev'in adının CIA'in isteği üzerine terör şüphelileri listesine konulduğu ortaya çıktı. CIA'in Tamerlan Tsarnaev'i veri tabanına eklemesinden sonra FBI'in Rusya'dan kendisiyle ilgili daha fazla bilgi istediği, ancak söz konusu bilgi gelmeyince soruşturmanın kapatıldığı iddia edildi.

'ÖRGÜT BAĞLANTIMIZ YOK'
ABD polisinin yaralı olarak yakaladığı 19 yaşındaki Dzhokhar Tsarnaev, ilk ifadesinde saldırıyı ağabeyi Tamerlan Tsarnaev'in planladığını söyledi. Küçük kardeş Tsarnaev, herhangi bir uluslararası örgütle bağlantıları olmadığını da iddia etti.