'Çok uzun süre bekleyemeyiz'

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'nın Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslararası denetime teslim etme yönündeki önerisini somutlaştırması gerektiğini belirterek, "Çok uzun süre bekleyemeyiz" dedi.

10.09.2013 - 17:49

'Çok uzun süre bekleyemeyiz'

Suriye'nin elindeki kimyasal silahları uluslararası denetime teslim etme konusunda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den bugün bir açıklama daha geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rusya'nın Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslararası denetime teslim etme yönündeki önerisini bir an önce somutlaştırması gerektiğini söyledi.

ABD'nin bu konuda çok uzun süre bekleyemeyeceğini dile getiren John Kerry, "ABD Kongresi, Suriye, Rusya ve dünyaya, kimyasal silahlarla ilgili oyalanamayacağımızı göstermeli" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Başkan Obama'nın kongre liderlerine, ABD Kongresi'nin "ne zaman ve nasıl" harekete geçeceği sorusunu sorucağını da belirtti.

LAVROV İLE GÖRÜŞECEK
Öte yandan John Kerry'nin Perşembe günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geleceği açıklandı. Suriye konulu görüşme Cenevre'de gerçekleştirilecek.

'DAHA GÜÇLÜ KANITLAR LAZIM'
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner ise, Rusya'nın Suriye'nin kimyasal silahlarıyla ilgili planı hakkında endişeleri olduğunu söyledi.

ABD halkının, Başkan Barack Obama'nın Suriye konusundaki tutumunu benimsemediğini vurgulayan John Boehner, "Obama daha güçlü kanıtlar ortaya koymalı" dedi.

SURİYE İLE İLGİLİ KARAR TASARISI
İngiltere Başbakanı Cameron ise ülkesinin, ABD ve Fransa ile birlikte Suriye'nin kimyasal silahları teslim etmesiyle ilgili bugün BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) karar tasarısı sunacağını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama ile Suriye'deki gelişmelerle ilgili telefon görüşmesi yaptığını söyleyen Cameron, silahların tesliminin ve imhasının belli bir zaman çizelgesi doğrultusunda yapılması gerektiğini vurguladı.

Beyaz Saray yetkilileri de Cameron'un yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'la da bir görüşme yapan Obama'nın; Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası denetime teslim etmesi önerisinin BMGK'da tartışılmasına destek verdiğini bildirdi.

ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI
BM Güvenlik Konseyi Başkanı, Konsey üyelerini Suriye konusunda acil toplantıya çağırdı. Ancak 23.00'te yapılması planlanan toplantı, Rusya'nın talebi üzerine iptal edildi.

Büyütmek için üzerine tıklayın! Büyütmek için üzerine tıklayın!
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...