DAEŞ'in Musul'daki kalesi ele geçirildi

Irak ordusu ile terör örgütü DAEŞ arasında şiddetlenen çatışmalar nedeniyle son 24 saatte Musul'un doğusundaki bölgelerde yaşayan 3 binden fazla sivil kaçtı. DAEŞ'in Musul'daki kalesi "Hammam el Alil" kasabası ele geçirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.11.2016 - 16:54 | Son Güncelleme : 05.11.2016 - 17:02

DAEŞ'in Musul'daki kalesi ele geçirildi

Irak ordusu, Musul'un güneyinde DAEŞ'in son kalesi olarak bilinen bölgeyi ele geçirdi. Irak güçleri, Musul'a 30 kilometre uzaklıktaki "Hammam el Alil kasabasını terör örgütü DAEŞ'tan geri aldı.

3 BİNDEN FAZLA SİVİL KAÇTI

Irak Kızılayı yetkililerinden İyad Rafid, "Son 24 saatte Musul'un doğu bölgelerinden çoğunluğu kadın ve çocuk 3 binden fazla sivil evlerini tek ederek Hazır Kampı'na sığındı" dedi.

Rafid ayrıca Kızılay ekipleri, Göç ve Göçmenler Bakanlığı ile uluslararası yardım kuruluşlarının evlerini terk etmek zorunda kalan sivillere yönelik yardım çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü ifade etti.

Göç ve Göçmenler Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada da, Musul operasyonunun başladığı 17 Ekim'den bu yana göç edenlerin sayısının 29 bin 539'a ulaştığı kaydedildi.

Bakanlık son 2 gün içinde sığınmacı durumuna düşen 9 bin kişinin Musul'un doğusundaki Hasan Şam ve Hazır kamplarına yerleştirildiğini açıkladı.

Göç ve Göçmenler Bakanlığı'ndan önceki gün yapılan yazılı açıklamada, Musul'u kurtarma operasyonunun başladığı 17 Ekim'den bu yana bakanlığa bağlı mülteci kamplarına sığınanların sayısının 20 bin 87'ye ulaştığı belirtilmişti.

Sayfa Yükleniyor...