NTV

Davos'tan sonra en önemli görüşme

NTV Haber

Dünya
Davos'tan sonra en önemli görüşme

İsrail'den gelen istek üzerine Şimon Peres ile Cumhurbaşkanı Gül Kopenhag'da görüşecek. Bu Davos krizinden beri Türkiye-İsrail arasındaki en yüksek düzeyli görüşme.

Türkiye ile İsrail arasında, Davos'taki Gazze geriliminin ardından en üst düzey ilk buluşma bugün gerçekleşiyor. Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi için Kopenhag'da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le biraraya gelecek.

Görüşme isteğinin İsrail heyetinden geldiği, Gül'ün de teklifi kabul ettiği öğrenildi. İsrail Cumhurbaşkanı Peres, geçen Ocak ayında Davos'ta Başbakan Erdoğan'la yaşadığı krizden sonra ilk kez Türkiye'den üst düzey bir yetkiliyle biraraya geliyor.

Peres ve Gül'ün görüşmesinde, iki ülke arasında Ekim ayında yaşanan tatbikat kirizi, İsrail-Suriye görüşmeleri ve Ordaoğu barış sürecinin ele alınması bekleniyor.

Görüşmede Peres'in Gül'ü İsrail'e bizzat davet edebileceği de beliritliyor. Peres'in Gül'e davetini geçen ay Türkiye'yi ziyaret eden İsrail Sanayi Bakanı Benyamin Ben Eliezer de iletmişti. Ancak Gül, bu daveti kabul etmemişti.