Dışişleri'nden Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesi açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Pompeo ve Çavuşoğlu'nun Washington’da görüşmek üzere mutabık kaldıklarını, kesin tarihin belli olmadığını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.05.2018 - 10:59 | Son Güncelleme : 03.05.2018 - 14:10

Dışişleri'nden Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesi açıklama

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ABD'nin başkenti Washington'da görüşmek üzere mutabık kaldıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aksoy, Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesinin kesin tarihinin ise belli olmadığını belirtti.

GUTERRES BELGESİ AÇIKLAMASI 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ortaya koyduğu çerçeveye yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine Aksoy, şunları kaydetti:

"50 yıldır devam eden bir müzakere süreci var fakat artık kısır döngü haline geldi, ilerleme sağlanamıyor. Biz bu süreçte hep yapıcı olmaya, bir adım önde olmaya gayret ettik ancak maalesef bir sonuç alamadık, Rum tarafının malum zihniyet anlayışı nedeniyle."

Süreçte "ne olacağını değil, ne olmayacağını vurgulamak istediğini" belirten Aksoy, "Rum tarafında esaslı bir zihniyet değişikliği olmadığı sürece biz aynı oyunu oynamaya niyetli değiliz. Rumların zihniyetiyle bir federal çözüme ulaşılamaz. Artık yeni bir yol denenmesi gerektiğini düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

IRAK DIŞİŞLERİ BAKANI TÜRKİYE'YE GELİYOR

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi'nin KEK toplantısı çerçevesinde bugün Türkiye'ye geleceğini de açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan'da dün gözaltına alınan Türk kepçe operatörünün bugün saat 12.00'de savcı önüne çıkarılacağını belirtti. 

Sayfa Yükleniyor...