Eide'den Cenevre öncesi kritik açıklamalar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'yi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Görüşme yaklaşık 3 saat sürdü.

İHA 16.06.2017 - 01:50

Espen Barth Eide.jpg

Toplantının ardından basına açıklama yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, İsviçre'nin Cenevre kentinde Kıbrıs konferansının tekrar toplanmasının yolunu aramak istediğini belirterek son 2 hafta içinde meydana gelen gelişmelere ve BM Genel Sekreteri’nin liderlerle New York’ta yaptığı “önemli toplantıya” değindi. Eide, Kıbrıs sorunu konusunda, çözümlenmemiş konuları ele alıp, çözmek amacıyla Kıbrıs Konferansının yeniden toplanması için Cenevre’ye gitme konusunda anlaştıklarını belirtti.

Eide, Kıbrıs konusunda garantörler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin yanı sıra gözlemci olarak AB ve BM ile yaptığı yoğun görüşmelerde, sürecin başarıyla sonuçlanması için oldukça ciddi bir kararlılık bulunduğunu kaydetti. 13 gün sonra, 28 Haziran Salı günü başlayacak konferansın, gerektiği kadar süreceğini kaydeden Eide, kendilerinin birkaç hafta planladıklarını ancak sürenin gelişmelere bağlı olduğunu ve iyi hazırlanmak gerektiğini söyledi. Çalışmalarının, daha çok pratik ve lojistik temelde süreceğini, ayrıntıların büyük önem taşımasından dolayı somut konularda devam edeceğinin altını çizen Eide, ancak bir konunun, diğerlerinden daha az müzakere edildiği ve bütün tarafları ilgilendirdiğinden dolayı ayrı bir öneme ve ilgiye ihtiyaç duyulduğundan iyi hazırlanmak gerektiğini vurguladı. Eide, basında da oldukça tartışılan ortak belge konusuna değinerek, bu belgenin, güvenlik ve garantilerle ilgili tüm tarafların katıldığı teknik düzeydeki son Mont Pelerin toplantısında ve burada gerçekleştirmekte olduğu toplantıların yanı sıra garantör ülkeler ve AB ile yaptığı görüşmelere dayanacağını kaydetti.

Eide, sözlerine şöyle devam etti:

“O belgede Kıbrıs probleminin çözümünü bulmayacaksınız. Çünkü müzakereler başlamadan müzakere edecek değiliz. Her iki taraf da bunu istemediğini ve müzakerelerin Cenevre’de devam etmesini istediklerini çok açık bir şekilde ortaya koydu. Ancak boş bir odaya girip de nereden başlayacağımızı sormaktansa, onlar arasında iletişim kurmaya yardımcı olarak nereden başlayacağımızı bulmaya ve argüman geliştirmeye çalışıyoruz”

Sürecin zor olacağını ancak kolay çözüm bulunmadığını kaydeden Eide, bütün taraflardan beklentilerinin vizyon, kararlılık, istek ve liderlik olduğunu, gerçekten neye ihtiyaç duyulduğu konusunda birbirilerine dürüst olmayı içermesi gerektiğini söyledi. Tarafların kendi gerçekleri dışında da gerçekler olduğuna saygı duyması gerektiğini belirten Eide, “Benim gerçeğim doğrudur ama başka gerçekler de var. Çünkü farklı insanların farklı deneyimleri olduğunu dikkate alarak hep birlikte nasıl güvende olabiliriz üzerinde çalışmamız gerekiyor” dedi.

Sayfa Yükleniyor...