Eroğlu'ndan 'müzakere' mektubu

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yeni seçilen Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’e bir mektup göndererek, 1 yıldır ara verilen Kıbrıs çözüm müzakerelerinin yeniden başlaması için teklifte bulundu.

04.03.2013 - 16:21

Eroğlu'ndan 'müzakere' mektubu

NTV’nin edindiği bilgilere göre Eroğlu kısa mektubunda, müzakerelerin yeniden başlaması konusunda bir yol haritası belirlenmesi için mümkün olan en kısa zamanda bir görüşme yapmayı önerdi.

Eroğlu Anastasiadis’e gönderdiği mektupta, Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm getirecek müzakerelere en kısa zamanda başlanması yönündeki kararlılığını dile getirdi ve bu sürecin “sonuç alıcı görüşmeler” olması gerektiğine işaret etti.

Eroğlu, en kısa sürede Anastasiadis’le bir araya gelerek, iki tarafın da tamamen mutabık kalacağı bir yol haritası belirlenmesini istiyor. Bu çerçevede Eroğlu, iki liderin biraraya gelerek, sonuç alıcı müzakerelerin yöntemiyle takviminin de görüşülmesini teklif ediyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Rum lider Anastasiadis’e 3 gün önce gönderdiği iyi niyet mektubunun bir kopyası, Kıbrıs’taki çözüm çabalarını yürüten Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a da iletildi.

DOWNER ADA'YA GELİYOR
Bu arada Kıbrıs sorununa yönelik çabalara yeniden ivme kazandırılması amacıyla Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel danışmanı Alexander Downer 11 Mart’ta adaya geliyor. Downer 12 Mart’ta liderlerle görüşmeler yapacak.

Liderlerin özel temsilcileriyle de bir araya gelecek olan Avustralyalı arabulucu, tarafların nabzını yoklayarak, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için uygun koşulların oluşturulmasına çalışacak.

AĞIRDAN ALACAK
Diplomatik kaynaklar, yeni Rum lider Anastasiadİs’in öncelikli meselesinin Güney Kıbrıs’taki ekonomik kriz olduğuna işaret ederek Birleşmiş Milletler’in müzakereler konusunda aceleci davranmayacağı yorumunu yapıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...