Esad Suriye halkına çağrıda bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye özel temsilcisi El Ahdar El İbrahimi, bugün Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile bir araya geldi.

15.09.2012 - 10:55

Esad Suriye halkına çağrıda bulundu

Suriye’de 18 aydır süren çatışmaları sona erdirmek için BM tarafınan Kofi Annan’ın yerine görevlendirilen el İbrahimi, devlet televizyonun verdiği bilgiye göre Esad ile bir araya geldi.

Cezayir’in eski dışişleri bakanı El İbrahimi, bu ayın başında Suriye esi özel temsilcisi Kofi Annan’ın görevine getirilmişti. Uluslararası insan hakları örgütlerinin, bugüne kadar 27 bin insanın hayatına mal olduğunu belirttiği çatışmaları durdurmakla görevlendirilen El İbrahimi, bu amaçla resmi temaslara Şam’da başladı. El İbrahimi, ilk olarak Devlet Başkanı Esad, ardından Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüştü.

'KRİZ TÜM DÜNYA İÇİN BİR TEHDİT'
Atandığı yeni görevinde ilk kez Şam'a gelen el İbrahimi, gerçekleştidiği temaslarının ardından, uluslararası kamuoyuna uyarıda bulunarak, 'Suriye'de giderek daha kötü bir hal alan çatışmaların Ortadoğu'ya ve dünyaya tehdit oluşturduğunu' söyledi.

BM özel temsilcisi, "Mevcut kriz tehlikeli ve daha kötü bir hal alıyor. Suriye halkına, bölgeye ve tüm dünyaya tehdit oluşturuyor.. Suriye halkına yardım edebilmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız" dedi.

Devlet televizyonu ise Esad'ın 'Suriyeliler arasında diyalog kurulması' çağrısı yaptığını belirtti.
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, El İbrahimi ile yaptığı görüşmede, Suriye halkına diyalog kurma çağrısında bulundu.

Esad, "Suriye'deki asıl sorun, yerde yaptığımız işlerle politikayı birbirine katmak... Suriye halkının arasında, halkın istekleri doğrultusunda bir diyalog kurulması için özel olarak politik çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

ATEŞKES BAŞARISIZ OLMUŞTU
BM Suriye eski özel temsilcisi Kofi Annan, Nisan ayında Suriye ordusu ve Esad rejimi karşıtı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasındaki çatışmaları sonlandırmayı amaçlayan ateşkesi sağlamakta başarılı olamamıştı. BM bünyesinde Irak ve Afganistan’da başarılı görevlere imza atan El İbrahimi ise iki hafta önce BBC’ye yaptığı açıklamada, “Suriye görevinin neredeyse imkansız olduğunu’ söylemişti.

Suriye’de ise çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor. Başkent Şam'da bu sabah TSİ 06.00 sularında savaş jetlerinin gökyüzünde belirdiği, ardından kısa süreli silah seslerinin duyulduğu belirtildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi örgütü, dün yaşanan şiddet olaylarında ülke genelinde 160 kişinin öldüğünü açıkladı.

'SURİYE ÇÖZÜM İSTİYOR'
Rusya, İran ve Çin'in desteklediği Esad rejimi, bugüne kadar iki büyük destekçisi Moskova ve Pekin sayesinde üç kez BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarından korunmayı başardı.

Suriye'nin BM elçisi Beşar Cefari, bu ay başında yaptığı açıklamada, "Şam'ın iç karışıklığın önlenmesi için tüm çözüm girişimlerine açık fikirlilikle yaklaşacağını ve el İbrahimi'nin çözüm bulma çabalarına bağlı olduklarını' söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...