Fransa'da Bursa krizi

Fransız otomobil imalatçısı Renault'nun yeni Clio üretimini Bursa'daki fabrikaya taşıma fikrine Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy karşı çıktı.

11.01.2010 - 14:02

Fransa'da Bursa krizi

Fransız otomobil imalatçısı Renault'nun Clio'nun yeni modelini Bursa'daki fabrikasında üreteceğine dair söylentilere tepki gösterenler kervanına Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de katıldı.

Renault'nun Clio 4 modelinin imalatının Fransa dışına taşınmasına karşı çıkan Sarkozy, şirketin genel müdürü Raymond Subie ile çarşamba günü özel bir görüşme yapacak. Fransız hükümeti de yeni Clio üretiminin tamamen Bursa fabrikasına taşınması fikrine şiddetle karşı çıkıyor.

Sarkozy ve hükümet, Renault'nun Fransa'daki üretim ünitelerini yurtdışına kaydırmama şartıyla ekonomik krize karşı devletten yardım almış olmasını gerekçe göstererek, yeni Clio imalatının Bursa'ya çekilmesinin "kabul edilemez" olduğunu söylüyorlar. Renault bu çerçevede 2009 yılında devletten 3 milyar Euro yardım almıştı. Fransa'da devlet Renault hisselerinin yüzde 15'ini elinde bulunduruyor.

İşçi sendikaları da Clio imalatının Bursa'ya kaydırılmaması için hükümete baskı yapıyor. Sendikalar, Renault'nun başka ülkelerdeki düşük üretim maliyetlerini şantaj aracı olarak kullanıp, devletten daha fazla sübvansiyon alabilmek amacıyla bu tür söylentileri bilinçlice sızdırdığını söylüyorlar.

Renault yönetimi ise yeni Clio imalatının Bursa'daki fabrikada yapılacağına dair söylentileri şimdilik doğrulamıyor, ancak yalanlamıyor da.

Şirket CEO'su Carlos Ghosn, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, Clio'nun Fransa'da şu anda imal edildiği Paris banliyösündeki fabrikada, şirketin Japon ortağı Nissan ve Fransız Atom Enerjisi Kurumu ile birlikte geleceğin elektrikli otomobillerinin bataryalarının üretimine geçileceğini duyurmuştu

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...