ABD'de 20 Ocak'ta başkanlık koltuğuna oturan Barack Obama, işkence iddialarıyla gündeme gelen Guantanamo üssünün bir yıl içinde kapatılması talimatı vermişti. Obama, Adalet Bakanı Eric Holder'dan da üste halen gözaltında tutulan kişiler aleyhindeki suçlamaları gözden geçirmesini istemişti.

Guantanamo'daki üsse gelen Adalet Bakanı Holder'a yaklaşık 250 tutsakla ilgili bilgiler verildi ve geçtiğimiz ay üsteki askerî mahkemelerin askıya alınması öncesinde ne gibi suçlarla itham edildikleri aktarıldı.

Holder, üssün gözaltı merkezi ve mahkeme binasını da ziyaret etti.

Eric Holder'ın ziyareti, Obama iktidarı sırasında serbest bırakılan ilk Guantanamo tutsağı Etiyopya kökenli Binyam Muhammed'in İngiltere'ye gönderilmesiyle aynı güne rastladı.

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Binyam Muhammed'in serbest bırakılması kararının gerek ulusal güvenlik, gerek dış politika ve gerekse adalet açısından ABD'nin ulusal çıkarlarına uygun olduğu belirtilmişti.

Dört yılı aşkın süre Guantanamo'da tutulan Binyam Muhammed, kâbuslarında bile başına geleceğini düşünemeyeceği olaylar yaşadığını söylemişti.

2002 yılında Pakistan'da gözaltına alınan Muhammed kaçırıldığını, bir ülkeden ötekine taşındığını ve Orta Çağ yöntemlerini andırır şekilde işkence gördüğünü belirtmişti.